Facebookon dobott be pár fedőnevet az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára azokról, akiket megfigyelt a kommunista titkosszolgálat.
Az állambiztonsági szervek napi operatív információs jelentéseiben keresztelték át azokat, akik ellen nyomoztak. A levéltár nyilvántartásából visszafejthető volt, hogy kiket takartak a nevek.
Így lett Pákh Tibor ("Diétás"), Bába Iván („Kurír”), Solt Ottilia („Okoskodó”), Havas Gábor („Szöllős”), Miszlivetz Ferenc („Nyüzsgő”), Krassó György („Lidi”), Demszky Gábor („Székes”), Nagy Bálint, („Remete”), Vígh Károly („Történész”), Kenedi János („Elnök”), Kőszeg Ferenc („Szeges”), Csoóri Sándor („Csókás”), Galántai György („Festő”), Kis János („Molnár”), Bence György („Kormos”), Szelényi Iván („Professzor”).
Ok, néhény esetben talán értem, ki miért kapta a fedőnevét, de azt tudja valaki, hogy Demszky Gábor miért lett székes?
A levéltár azt is írja, hogy gyakran nem csak célszemélyeket, hanem bizalmas nyomozásokat is fedőnéven tartották nyilván. Például Rainer M. János történész ellen, aki az 1980-as években az 1956 után kivégzett forradalmárok és szabadságharcosok listáját állította össze titokban, "GYŰJTŐ" fedőnéven folytattak bizalmas nyomozást, ugyanakkor a Szolnok megyei kémelhárító szervek "GYŰJTŐ" fedőnév alatt ellenőrzést folytattak egy szolnoki bélyeggyűjtő ellen is - a fedőnevek tehát keveredhettek.
A címlap a fortepan képe.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.