John le Carré kémtörténeteiben nincs annyi csavar és feszültség, mint a Daily Beast cikkében, ami Dana Rohrabacher republikánus képviselőről szól. Rohrabacher azért érdekes magyar szempontból, mert Orbán Viktor fontos szövetségese Washingtonban. Az amerikai politikus utoljára áprilisban járt Budapesten, fogadta Orbán Viktor miniszterelnök is.
Nem csak a látogatás köti a magyar kormányhoz a politikust, ő a kongresszus Európa-ügyi albizottságának vezetője, és többször védte meg a magyar kormány döntéseit az Obama-adminisztráció vádjaival szemben.
Arról eddig is lehetett tudni, hogy Dana Rohrabacher nagyon barátságos Putyin Oroszországával, ő akasztotta meg az orosz korrupció ellen hozott amerikai törvény, a "Global Magnitsky Human Rights Accountability Act" elfogadását.
A Daily Beast nyomozása viszont megdöbbentő részleteket derített ki Rohrabacher és az oroszok kapcsolatáról. Például azt, hogy az orosz ügyvédnőnek és az orosz hírszerzőnek, akikel a Trump kampánystáb találkozott, hogy terhelő adatokat szerezzenek Hillary Clintonról, szóval nekik nagyon aktív kapcsolata volt Rohrabacherrel. Nem csak hogy együtt vacsoráztak, de úgy tűnik, hogy az oroszok segítettek Rohrabachernek összehozni egy kongresszusi meghallgatást, ami pont az amerikai korrupcióellenes törvényt gáncsolta volna.
A Magnitsky Act egy orosz ügyvédről, Sergei Magnitsky-ről kapta a nevét, aki korrupciógyanús ügyeket jelentett az orosz hatóságoknak, de ezután őt tartóztatták le, majd halálra verték a börtönben. Az amerikai törvénytervezet lehetővé tett volna, hogy az Egyesült Államokban zárolják azoknak a külföldi (orosz) tisztviselőknek a vagyonát, akiknek bizonyos erőszakos bűncselekményekhez lehet köze. Ennek a törvénynek egy enyhébb verziója már hatályban van, az a szabály kifejezetten a Magnitsky halálával összefüggésbe hozható oroszokat tiltotta ki az Egyesült Államokból. Fontos még tudni, hogy erre az első jogszabályra az oroszok úgy vágtak vissza, hogy letiltották, hogy amerikai családok gyerekeket fogadjanak örökbe Oroszországból.
Ez azért nagyon fontos részlet, mert Donald Trump fia arról beszélt, hogy valóban találkozott ugyan a Hillary Clintonról terhelő információkat ígérő oroszokkal, de azok semmi komolyat nem adtak neki, csak örökbefogadásokról akartak beszélni. Az örökbefogadások viszont a Magnitsky-törvénnyel vannak direkt összefüggésben, a téma felvetése így már egyáltalán nem olyan ártalmatlan, mint ahogy elsőre látszik.
Amikor egy orosz ügyvéd és egy orosz hírszerző az örökbefogadásokról akar beszélni a Trump-stáb vezetővel, akkor valójában a korrupt orosz tisztviselők elleni szankciókról akarnak beszélni.
Ez akkor is így van, ha egyáltalán nem biztos, hogy Trump fiának a beszélgetésen leesett a dolog.
A Daily Beast cikkéből az is kiderül, hogy a Trump-szálon érintett orosz ügyvédnő Rohrabacher felvetésére tanúskodott is az amerikai korrupciós törvény aláásására szervezett meghallgatáson, tette ezt úgy, hogy ő maga is az egyik olyan cég jogi képviselője volt, ami közvetlenül érintett a Sergei Magnitsky által leleplezett pénzmosási hálózatban.
Rohrabacher ráadásul személyesen az orosz ügyészség vezetőitől kapott egy bizalmas minősítésű iratot oroszországi látogatása során, amiben azt próbálták bizonyítani, hogy Magnitsky valójában semmilyen pénzmosást sem leplezett le, és épp ő volt a gazdasági bűnöző. Rohrabacher később úgy használta fel a dokumentumban összegyűjtött érveket az amerikai törvény megakasztására, hogy nem hozta nyilvánosságra, hogy milyen anyagból dolgozott.
Érdemes végigolvasni a cikket, hosszú, de izgalmas. Ami jól látszik belőle, hogy az oroszok nagyon is tudatosan építkeznek az Egyesült Államokban, a megbízásukból dolgozó, egyértelműen azonosítható emberek egymás után környékeznek meg politikusokat, próbálják őket rávenni az orosz állam érdekeinek képviseletére, és néha sikerrel is járnak.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.