A katolikus egyház megköszönte a lengyel elnöknek, hogy megvétózta a bíróságokat bedaráló törvényt

külföld
2017 július 24., 20:08

A Lengyelországban még mindig nagyon befolyásos katolikus egyház is megszólalt a lengyel kormány igazságügyi reformja miatt, miután Andrzej Duda lengyel elnök bejelentette, hogy megvétózza a bíróságok függetlenségét korlátozó módosításokat.

Stanisław Gądecki érsek, a lengyel érseki konferencia vezetője levélben köszönte meg az elnöknek a döntését, és II. János Pál pápa 2000-ben írt levelét idézte, amelyben azt írta az igazságszolgáltatás, a végrehajtó és a törvényhozó hatalom közötti egyensúlyról, hogy „mindegyiknek megvan a saját kijelölt feladata és felelőssége, ezért sosem uralhatja az egyik a másikat, ez a jól működő demokrácia garanciája”.

A katolikus egyház megszólalás azért fontos mozzanat, mert régóta közeli viszonyban áll a törvénymódosítást kezdeményező Jog és Igazságosság párttal. Az érsek korábban a kormányellenes tüntetések ellen is szót emelt.

Az igazságszolgáltatását korlátozó módosításokat az Európai Unió testületei és (Magyarországon kívüla többi visegrádi ország is elítélték, Lengyelországban pedig tömegtüntetéseken tiltakoztak ellene.

Duda sajtóértekezletén kifogásolta, hogy a legfelsőbb bíróságról szóló törvény előterjesztői nem konzultálták vele a jogszabály-tervezetről. Az elnök a lengyel alkotmányos hagyománytól idegennek nevezte a legfelsőbb bíróságról szóló törvény azon előírásait, amik alapján „a főügyész beavatkozhatna a legfelsőbb bíróság munkájába”. A legfelsőbb bíróságról szóló jogszabály összefügg a KRS-ről szólóval, ezért mindkettő ellen vétót emel, és kilátásba helyezte: két hónapon belül két új törvényjavaslatot készít elő, szakértők segítségével.  (Quartz)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.