A hatalmas bravúrral 200 méter pillangón ezüstérmet nyerő, mindössze 17 éves Milák Kristóffal most ismerkedik még az ország.
Nagycsoportos óvodásként kezdett úszni. „Hétéves koromban Gyulán nyertem bajnokságot, akkor mondták először, hogy tehetséges vagyok, és nagyon szépen úszom” - mondta a kezdetekről.
Sokáig a hátúszás volt a legerősebb száma, aztán váltott pillangóra, de a gyors és mellúszás sem megy neki rosszul. Edzője pár éve megmondta, hogy a pillangó lesz a fő száma.
Edzője, Selmeci Attila azt mondta róla az utánpótlás.hu-nak, hogy kiválóak az adottságai: „Hosszú kar, hosszú láb, magas, könnyű a fajsúlya, ráadásul olyan delfinlába van, amilyennel csak születni lehet. Az állóképessége is nagyszerű. Nem szeretek jósolgatni, de azt hiszem, ha ugyanilyen tempóban fejlődik, olyan sportoló lehet, aki még a sok sikert számláló magyar úszósportban is kiemelkedhet. Nagy tehetség, az biztos.”
2016-ban úgy nyert ifjúsági Európa-bajnokságot 200 pillangón, hogy Sós Csaba, a szövetség akkori szamai alelnöke, most már szövetségi kapitány azt mondta: a ritmust, légzést váltogatva, gazdaságtalanul úszott: „Nem tudja még úszni ezt a számot, s mégis nyert, ez már világszínvonal…”.
Tavaly ősszel azonban szívproblémái miatt egy hónapig nem úszott. Azt mondta erről a novemberi szünetről, hogy nagyon hosszú idő volt, még azzal is problémája volt, hogy kinyújtsa a lábát, „szinte újra kellett tanulnom járni meg úszni”. Újrakezdte, azt sajnálta, hogy idén nem jutott el melegégövi edzőtáborba, Hódmezővásárhelyen készült. Elsősorban a junior Európa-bajnokságra és az indianapolisi ifi vébére, de szeretett volna elindulni a felnőttek között a budapesti világbajnokságon is.
Tavasszal az országos bajnokságon már legyőzte Cseh Lászlót 100 méter pillangón. 200 pillangón pedig júniusban a junior-Európa-bajnokságon olyan korosztályos világcsúcsot úszott, amivel a felnőttek világranglistáján is második lett, 8 századra megközelítette a lista élén álló Szetót. Ekkor azonban már eldőlt, hogy ki indul a budapesti világbajnokságon.
Így hiába a 200 pillangó Milák kedvenc száma, de ott a világbajnoki címvédő Cseh László és az olimpiai bronzérmes Kenederesi Tamás indult, utóbbi mögött a tavaszi országos bajnokságon második volt Milák 200-on.
Milák így 100-on kapott lehetőséget az indulásra. A vébé előtt Sós Csaba a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta, hogy sokat vár Miláktól, a döntőbe várta:
„Én is döntőbe várom, be is juthat, bár ő még nem ismeri ezt, amikor kétszer is teljesítenie kell ahhoz, hogy eljusson a fináléig, ahol az érmeket osztják. De nem tud olyan eredményt elérni, hogy igazán meglepődjek. Még egyszer mondom: nem tud olyan eredményt elérni, hogy igazán meglepődjek! Ott bármi történhet! Ahogy mondom!”
Annak ellenére várt tőle sokat, hogy valójában a nyár végi junior világbajnokságra készülnek. De Sós szerint ez nem számít:
„Olyan a helyzet, mint amikor a kiscsikóban dúl a tesztoszteron, és rugdossa a karám falát. Ha kinyitják a karámot, ott minden lesz, csak fáradtság és formaidőzítés nem.”
Milák tavasszal maga sem tudta, hogyan oldják meg a három versenyt:
„Egyelőre nem tudom, hogyan lehetséges mindkét versenyen csúcsformát hozni, nincs tapasztalatom ezen a téren. Mindenesetre most azon dolgozunk, hogy ez sikerüljön.”
A junior Eb-n jött a korosztályos világcsúcs 200 mellen (azzal az idővel egyébként harmadik lett volna a felnőttek között a budapesti vébén, Cseh László mögött), aztán a budapesti világbajnokságon az elivleg gyengébb számában, 100 mellen Milák a felnőttek között előbb az előfutamban, aztán a középfutamban, majd a döntőben is újra és újra megjavította a saját idejét, ami minden esetben junior világcsúcs volt.
Az Index Petrov Ivánt idézte, aki azt mondta Milákról, hogy a térdízülete olyan laza, mint az amerikai bálvány Ryan Lochtenak, emiatt a lábtempója is kivételesen erős. „17 évesen Michael Phelps sem úszott ennyire jó időt, aki később 18-szoros olimpiai bajnok lett. Kell ennél több?”
Milák a 100 pillangó döntője után célzott rá, hogy 200 méteren is éremesélyes lett volna (egy másik interjúban azért azt is mondta, hogy azért is mehet ennyire jól 100-on, mert nem fáradt el 200-on), de neki még sok ideje van úszni. Cseh László már 31 éves, a riói olimpián bronzérmes Kenderesi Tamás ugyanakkor még csak 20. Ők ketten a következő években hozhatják az érmeket a világversenyekről.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.