Bioüzemanyagként hasznosítják újra a londoni csatornahálózatot eltorlaszoló, 250 méter hosszú zsírhegyet, amelyet a múlt hét óta próbálnak szétoszlatni a brit főváros víz- és csatornahálózatát működtető Thames Water vállalat szakemberei.
A kelet-londoni Whitechapel egyik utcája alatt felhalmozódott zsírhegyóriásból csaknem 10 ezer liter bioüzemanyagot lehet előállítani, amiből 350 emeletes buszt lehet működtetni egy napon át.
A Thames Water cég munkásai magasnyomású tömlők segítségével próbálják szétoszlatni a lefolyókba dobott nedves törlőkendők, pelenkák, a kiöntött zsír és olaj felgyülemléséből kialakult "hegyet". A zsírt és az olajat tartálykocsikba szivattyúzzák és a hulladékhasznosító telepre szállítják, míg a babatörlők, pelenkák, fültisztító pálcikák és egyéb higiéniai termékek - amelyeket nem szabadna lehúzni a vécén -, szemétbe kerülnek.
A 130 tonnás zsírhegynek eddig nagyjából az egyharmadát sikerült eltávolítani. A cég reményei szerint október elejére végeznek a munkálatokkal.
"Talán egy szörnyeteg, de a whitechapeli zsírhegy is megérdemel egy második esélyt" - mondta Alex Saunders, a Thames Water munkatársa, hozzátéve, hogy ez az első alkalom, hogy a cég újrahasznosítja a csatornából eltávolított hulladékot.
A Thames Water a múlt héten megállapodott a Londoni Múzeummal, hogy elküldi az intézménynek a zsírhegyóriás egy darabját. Sharon Ament múzeumigazgató akkor elmondta, hogy a zsírhegy beillesztése a múzeum gyűjteményébe "kérdéseket fog felvetni arról, miként is élünk manapság, és arra fogja ösztönözni a látogatókat, hogy megoldásokat keressenek a növekvő nagyvárosok problémáira". (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.