Amikor tavaly Magyarország a versenyképességi mutatói alapján 6 helyet esett vissza a Világgazdasági Fórum rangsorán (a 69. helyre), Varga Mihály még azzal hárította el a rossz eredményt, hogy nehezen vehető komolyan az elemzés, mert az nagyobb részben a megkérdezett néhány tucat vállalatvezető szubjektív véleményét tükrözi.
Amikor idén sikerült visszakapaszkodnunk a 60. helyre, a nemzetgazdasági miniszter már úgy nyilatkozott, hogy a Világgazdasági Fórum rangsorában az ország komoly előrelépést mutatott fel a pénzügyi és tőkepiacok intézményrendszerének változásában.
A csütörtöki kormányinfón Sarkadi Zsolt kollégánk megkérdezte Lázár Jánostól, hogy akkor a kormány komolyan veszi a Világgazdasági Fórum rangsorát vagy nem.
„Rossz módszertan alapján készült, de komolyan vesszük”
- magyarázta az ellentmondást Lázár.
A versenyképességi elemzés másik érdekessége, hogy amikor azt veszi sorra, hogy az állami intézmények hogyan teljesítenek (pl.: mennyire kedvezményezi az állam a kedvenc vállalkozásait vagy mennyire átlátható a döntéshozás), Magyarország a 137-es lista 101. helyén áll 3,5 ponttal. Libéria is pont ugyanennyit ért el.
Lázár Jánosnak erre is egyszerű magyarázata volt:
„Rossz a számítási módszer.”
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.