ÁSZ: A Párbeszéd, az LMP és az MSZP is tiltott vagyoni hozzájárulást fogadott el, és nem gazdálkodott átláthatóan

külföld
2018 január 11., 15:28
comments 152

Az Állami Számvevőszék tájékoztatása szerint a Párbeszéd, az LMP és az MSZP is működéséhez a jogszabályt megsértve jogi személytől tiltott, nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást fogadott el.

Az ÁSZ csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: befejezte a három párt gazdálkodásának 2015-2016-ra vonatkozó ellenőrzését, ami „a politikai élet tisztasága érdekében különösen indokolt”. A közlemény szerint az ellenőrzések célja annak értékelése volt, hogy a közzétett pénzügyi kimutatások megfeleltek-e a törvényi előírásoknak, a könyvvezetésben és gazdálkodásban betartották-e a vonatkozó jogszabályi és belső előírásokat.

Mint írták, az ellenőrzésnél az ÁSZ értékelte a párttörvény 2014. január 1-től hatályos, a tiltott vagyoni hozzájárulásokra vonatkozó törvényi előírások betartását. Tiltott vagyoni hozzájárulásnak minősül, ha egy párt a mindenki számára elérhető árnál lényegesen olcsóbban vesz igénybe vagy rendel meg szolgáltatásokat. A törvény arról is rendelkezik, hogy ha a vagyoni hozzájárulást nem pénzben nyújtották, a párt köteles meghatározni az értékét.

ÁSZ: A Párbeszéd gazdálkodása nem átlátható és nem ellenőrizhető

A Párbeszéd ellenőrzéséről közölték: a párt gazdálkodásának szabályozási környezetét nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően alakította ki, nem teremtette meg az átlátható és ellenőrizhető gazdálkodás alapjait a közpénzekkel. Az ÁSZ megállapította, hogy a párt gazdálkodására vonatkozó számviteli keretek kialakítása és a belső szabályozások tartalma nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, így a párt nem teremtette meg az átlátható és ellenőrizhető gazdálkodás alapjait a közpénzekkel. A Párbeszéd ellenőrzési rendszere nem az előírásoknak megfelelően működött, a 2015. és 2016. évi pénzügyi kimutatásokat nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően készítették el – közölte az ÁSZ.

Az ÁSZ megállapította, hogy a Párbeszéd a törvényi előírás ellenére nem végezte el a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulások törvényben előírt értékelését. Az ÁSZ azt állapította meg, hogy a párt 2015-2016-ban 7 millió 525 ezer forint értékben nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást fogadott el jogi személyektől kedvezményes ingatlanbérlet, valamint kedvezményes politikai hirdetési szolgáltatás formájában.

Az ÁSZ a jelentésében a Párbeszéd társelnökeinek 10 javaslatot fogalmazott meg, amire 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.

ÁSZ: Az LMP gazdálkodása nem átlátható és nem ellenőrizhető

Az LMP ellenőrzéséről az ÁSZ azt írta: megállapították, hogy a párt gazdálkodására vonatkozó számviteli keretek kialakítása és a belső szabályozások tartalma nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, így a párt nem teremtette meg az átlátható és ellenőrizhető gazdálkodás alapjait a közpénzekkel. Az LMP ellenőrzési rendszere nem az előírásoknak megfelelően működött.

Az LMP a 2015. évi és a 2016. évi pénzügyi kimutatásait nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően készítette el. Az LMP a törvényi előírás ellenére nem végezte el a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulások törvényben előírt értékelését. Az ÁSZ szerint a párt 2015-2016-ban 4 millió 420 ezer forint értékben tiltott, nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást fogadott el jogi személyektől kedvezményes ingatlanbérlet formájában.

Az ÁSZ a jelentésében az LMP társelnökeinek 11 javaslatot fogalmazott meg, amire 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.

ÁSZ: Az MSZP nem az előírásoknak megfelelően gazdálkodott

Az MSZP ellenőrzéséről azt írták, hogy a párt gazdálkodására vonatkozó számviteli keretek kialakítása és a belső szabályozások megfeleltek a jogszabályi előírásoknak, de a párt könyvvezetési, nyilvántartási rendszerét és ellenőrzési rendszerét nem az előírásoknak megfelelően működtette. Az MSZP a 2015. évi és a 2016. évi pénzügyi kimutatásait nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően készítette el, ezzel nem biztosította gazdálkodásának áttekinthetőségét. A kiadások kifizetése során a párt elmulasztotta az utalványozást, és nem hivatkozott a könyvviteli számlákra, így nem gazdálkodott a közpénzekkel átlátható és ellenőrizhető módon.

Az ÁSZ tájékoztatása szerint az MSZP a törvényi előírás ellenére nem végezte el a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulások törvényben előírt értékelését. Az ÁSZ azt állapította meg, hogy a párt 2015-2016-ban 2 millió 25 ezer forint értékben tiltott vagyoni hozzájárulást fogadott el jogi személyektől kedvezményes ingatlanbérlet formájában.

Az ÁSZ a jelentésében az MSZP elnökének tíz javaslatot fogalmazott meg, amelyre 30 napon belül intézkedési tervet kell készítenie.

Orbán Viktor miniszterelnök (j2), Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter (j), Kovács Árpád, a Magyar Költségvetési Tanács elnöke (b), Polt Péter legfőbb ügyész (b2) és Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke (b3) az Országgyűlés plenáris ülése előtt 2017. március 13-án.
photo_camera Orbán Viktor miniszterelnök (j2), Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter (j), Kovács Árpád, a Magyar Költségvetési Tanács elnöke (b), Polt Péter legfőbb ügyész (b2) és Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke (b3) az Országgyűlés plenáris ülése előtt 2017. március 13-án. Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Az NGM épp tegnap közölte, hogy egyeztet a NAV és a Magyar Államkincstár vezetőivel, hogy a megbüntetett ellenzéki pártok kapjanak féléves felkészülési időszakot, és hogy a büntetésüket fizethessék részletre. A pártok az ajánlatot csapdának tartjákItt írtunk arról, hogy a NER hogyan bünteti az ellenzéket a teljes arzenálját felvonultatva. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.