menu
search
account_circle

Chikán Attila nélkül a Fidesz nem születhetett volna meg, most már a kormánypropaganda zsoldoslistájára került

politika
2018 április 13., 07:30

Arról, hogy mekkora kamu Orbán legújabb panelja a 2000 Magyarországon tevékenykedő Soros-zsoldosról, itt írtunk, vicces lenne az egész, ha nem erre hivatkozva küldenék a parlament elé a civil szervezetek vegzálását lehetővé tevő Stop Soros-törvényt. 

A Figyelő a maga képességei szerint igyekezett aládolgozni ennek, amikor megpróbált összeállítani egy listát Soros zsoldosairól. Összegereblyéztek boldog-boldogtalant, olyanokat is, akik - mint írják -  talán nem is tudják, hogy Soros zsoldasai, még halottakat is bevettek a névsorba, hogy hosszabb legyen a lista. Az Orbán által emlegetett kétezres álomhatár még így is messze van, de elég rugalmas a Figyelő hozzáállása, hogy kiket vesznek be, felülről nyitottnak tűnik a névsor.   

Rajta van a listán például Chikán Attila. Róla azt írja a Figyelő, amikor a CEU-s oktatókat sorolja fel, hogy az egyetem „nemzetközi testületének egyetlen magyar tagja", az „Orbán-kormány nagy kritikusa”. 

Chikán Attila
photo_camera Chikán Attila

Azt valahogy elfelejtették hozzátenni, hogy Chikán Attila volt Orbán első gazdasági minisztere. Amikor Orbán 1998-ban bemutatta első kormányát a parlamentben, Chikánról ezt mondta: 

„Köszönöm, hogy sok évvel ezelőtt fontosnak tartotta, hogy létrehozza azt a műhelyt, ahol a rendszerváltoztatás most beérő első generációja politikai és szakmai értelemben megszületett, felnőtt, megerősödött, majd összekovácsolódott. (Taps. - Dr. Chikán Attila felállva köszöni meg a tapsot.) Chikán professzor úr alapította s a diákokkal együtt építette fel Magyarország első szakkollégiumát. Mint minden igazi tanárember, mindig a jövő elkötelezett híve volt, s most, amikor eljött az idő, a megvalósítás felelősségét is vállalta.” 

Chikán szerepét emelte ki Orbán a Fidesz 19. születésnapján is, 2007. márciusban: „A nem alapító státuszban jelen lévő igazgató urat, Stumpf István barátunkat is tisztelettel köszöntöm, és én is szeretném vele együtt megemlíteni Chikán Attilának a nevét, mert igaz, hogy fiatalok voltunk, bátrak, és akkor még optimizmus és civil kurázsinak sem voltunk a híján, de mindannyian tudjuk, hogy nélkülük, 

Stumpf István és Chikán Attila nélkül a Fidesz sohasem születhetett meg”. 

Chikán 1999 végéig volt az első Orbán-kormány gazdasági minisztere, Matolcsy György lett az utóda, ez nagyjából mutatja is a Fidesz szemléletváltását a gazdaság irányításában. Chikán aztán eltávolodott a Fidesztől, vagy leginkább a párt Chikán nézeteitől. Az kétségtelen, hogy Chikán többször is elmondta a véleményét a Fidesz gazdaságpolitikájáról, és mit ad isten, nem mindenben értett egyet, sőt kritizált is. Ezt egyébként maga Orbán is tolerálta, volt olyan rendezvény, még 2010-ben, a második Orbán-kormány megalakulása előtt, ahol vitába is szállt Chikánnal. De a tisztelet hangján:

„Ami a korrupciót illeti, Chikán Attila előadásának egy megjegyzésére szeretnék utalni, természetesen a többiek előadásai is kétségkívül inspirálóak voltak. Dejà vu érzésem volt, úgy volt, mint régen a kormányüléseken, ott is mindig Chikán Attila miniszter úr hozzászólása váltotta ki belőlem a legtöbb reakciót, aminek valószínűleg az is oka lehet, hogy az ember általában mindig a volt tanárának akar bizonyítani elsősorban. Ez most sincsen másképpen.”

De még 2012-ben is így beszélt Orbán az unortodox gazdaságpolitikáról és a redzevényen jelen lévő Chikánról: „Ez egy unortodoxia – hogyha már a szabadságharcról volt szó – vagy elegánsabban: innováció, amire két ok visz bennünket. Az első, hogyha már itt van Chikán Attila közöttünk, akkor anélkül, hogy át akarnám rá hárítani persze a felelősséget már csak részlegesen is, hiszen ő mégiscsak a kormány kiemelt, minőségi kritikusai közé tartozik, és akinek mindig figyelünk a szavára, nem volna teljesen tisztességes, ha most a felelősséget az ő irányába terelném, de hát mégiscsak az ember fiatalokat nevel az egyetemen, és innovációra oktatja őket, akkor számolnia kell azzal, hogy ahova majd a szél sodorja őket, ott majd innoválni fognak. Ez esetben a szakkollégiumi háttér a mostani kormányt bizony folyamatos innoválásra kényszeríti vagy viszi, motiválja a saját területén, a gazdaságpolitikában is meg az államélet területén is. De túl ezen az indíttatáson, amiért egyébként hálásak vagyunk tanárainknak, a másik ilyen körülmény, ami ezeknek az újszerű gazdasági eszközöknek a fölkutatása mellett szól, a kényszer.”

Ebből lett mostanra az, hogy a kormányszolgálati Figyelő meg sem említi, hogy Chikán bábáskodott a Fidesz születésénél, volt Orbán minisztere, csak annyi maradt, hogy CEU és a kormány kritikusa és Soros-zsoldos. Chikán pedig elcsukló hangon, a könnyeivel küszködve nyilatkozik a Hír TV-ben arról, hogy szerinte nagyon szomorú és fenyegető, hogy olyan akadémikusokat és civileket listáznak (és nem magáról beszélt), akik nem is politizálnak. Szerinte erkölcsileg elfogadhatatlan, hogy a Fidesz ilyen áron próbálja megvalósítani politikai céljait.

link Forrás

Sorossal egyébként 30 éve került először kapcsolatba, mert ő volt az egyik szervezője azoknak az ösztöndíjaknak, amelyekkel “a mai kormány jelentősen része is Nyugaton tanult”. 

Kiemelt videóink

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.