A maga módján kifejezetten lendületesen próbálja rendbe tenni a Magyar Tudományos Akadémia a magyarság eredete körül mostanában ismét fellángolt vitákat. Az MTA nemrég indított, áltudományos elméletek megcáfolására szánt weboldalán, a tudomany.hu-n három elismert tudós tett közzé a téma különböző vetületeit boncolgató cikkeket.
Az írás egyértelmű reakció arra a nemrég tett felfedezésre, hogy sikerült egy bizonyítottan Árpád-házi királycsontváz DNS-ének genetikai elemzése. Ez volt az a kutatás, amivel kapcsolatban Kásler Miklós emberminiszter, akkor még "csak" az onkológiai intézet igazgatójaként azt nyilatkozta, hogy
„AZT JELENTI, HOGY AZ ÁRPÁD-HÁZ TAGJAI EGÉSZEN BIZTOSAN EURÁZSIAI, NEM PEDIG FINNUGOR EREDETŰEK”.
(Kásler azért szólalt meg a témában, mert az intézete segítette a kutatócsoportot a genetikai elemzésben, ő maga pedig amatőrként foglalkozik magyar őstörténettel.)
Klima László mostani cikkének fő tézisei, amiket többször, több oldalról is megismétel, a következők:
Klima a cikkében végigveszi, hogy a magyarok eredetére vonatkozó elméleteket a legelső időktől kezdve befolyásolta a politikai szándék. Ez már arra a két krónikaíróra, Anonymusra és Kézai Simonra is igaz volt, akiknek a művei alapjában befolyásolták a magyarok magyarságtudatát. Kézai például annak a IV. Lászlónak volt az udvari papja, aki a hatalmi játszmáiban a keletről jött kunok támogatását kereste, a papja ezért is foglalkozhatott a hun-magyar eredettörténettel.
A cikk ezután felidézi, hogy miután a XVIII. század végén megszülettek az első komoly tudományos munkák a finn-magyar nyelvrokonságról, a téma megint rögtön politikai vetületet kapott. A barbárnak és műveletlennek tekintett lappokat nyelvrokonként elfogadni nem akarók azonnal a klasszikus recepthez folyamodtak és megkérdőjelezték a vitában velük szemben állók magyarságát. Konkrét összeeküvés-elmélet született arról, hogy aki a finnurorokról beszél, az a Habsburgok ügynöke. Soha ilyen vád be nem bizonyosodott. Ezt fejelte meg Horvát István, aki a reformkor nemzeti hevületétől fűtve arról írt, hogy a magyar a Biblia ősnyelve, a magyarság pedig a szkíták leszármazottjaként minden európai nép ősnépe. Maga Horvát vetette fel egyébként elsőként azt, hogy a finn elmélet a németek/labancok műve.
Klíma cikk leszögezi, hogy a magyar nyelv eredetéről folytatott tudományos vita már a XIX. század végére eldőlt, az eredmények azóta csak finomodtak. A nyelvész-régész megemlíti, hogy az a felismertés is már több, mint százéves, hogy a népünk eredete és az általunk beszélt nyelv eredete nem esik egybe, vagyis finnugor nyelven beszélünk, de mi magunk nem vagyunk finnugorok.
A tudós név említése nélkül, de magát Kásler doktort is megszólítja ezzel:
"A „nem vagyunk finnugorok” típusú mondattal kezdődő szenzációhajhász újságcikkek és áltudományos művek egy nem létező állítással szemben indulnak rohamra, miként Don Quijote a lovagoknak nézett szélmalmok ellen. Ebbe a körbe tartozik, hogy természetesen az Árpád-házi királyok csontmaradványainak genetikai kutatásából sem vonható le következtetés arra vonatkozóan, hogy finnugorok vagyunk-e, vagy sem."
A cikk utolsó szakaszában röviden ismerteti, hogy milyen nyelvészeti vizsgálatokkal igazolták a magyar nyelv eredetét, hogy miért uráli és nem török eredetű a nyelvünk a sok jövevényszó ellenére, illetve hogy a modern genetikai vizsgálatok valójában mit mondanak a magyarok származásáról. (Azt, hogy vegyes sztyeppei, nem egy helyről származunk. És hogy már az ősmagyaroknál sem esett egybe az, hogy valaki honnan szártmazott és milyen nyelven beszélt.)
Ez az írás azért igen érdekes, mert az archeogenetika az új sztármódszer, amitől sokan - főleg azok, akik csak bulvársajtót fogyasztanak - azt várják, hogy végre ellentmondást nem tűrően megmondja, kik is azok a magyarok.
Mende szerint a helyzet a következő:
Ő arról ír, hogy mire alkalmas a régészet az őstörténeti vizsgálatokban, illetve, hogy jelenleg hol tartanak a kutatások.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.