A Debreceni Ady Endre Gimnázium vezetésére ketten pályáztak:
Egyértelmű választásnak tűnik, nem?
Ha az ember átolvassa a két pályázatot, abból egy jó állapotban lévő, fejlődő iskola képe rajzolódik ki. Türk László beismeri, hogy „külső pályázóként” „természetesen nem lehet tisztában az intézménnyel kapcsolatos minden apró részlettel”, de ő is lelkesen nyilatkozik az elért eredményekről.
Rózsavölgyi pedig többek között ezeket emeli ki:
A fentiek természetesen nem kizárólag az intézményvezető érdemei, de Rózsavölgyi teljesítményéről sokat elmond az imponáló támogatás, amelyet a pályázat véleményezése során minden oldalról kapott. Az iskola honlapján olvasható összesítés szerint:
Az igazgatói kinevezésekről a minisztérium dönt, de korábban többször hangsúlyozták, hogy figyelembe veszik a szülők, a diákok és a tantestület véleményét. Most nem ez történt:
az oktatási államtitkár mindenféle indoklás nélkül utasította el Rózsavölgyi pályázatát.
Tavaly már sejteni lehetett volna, hogy valakinek más tervei voltak az Ady Gimnáziummal, mert akkor Rózsavölgyi váratlanul csak egy évre kapott kinevezést. Erről ezt írta az igazgató:
„Csalódást okozott az előző év, amikor a pályázatomat a fenntartó javaslatára az államtitkár úr nem támogatta. A csalódás, a hibáim, a bizalom hiánya gyengítettek, a mellettem való nevelőtestületi, szülői és diák kiállás ugyanakkor nagy erőt is adott. Ebben az ambivalens helyzetben – hosszas tanakodás után döntöttem úgy, hogy ismét beadom a pályázatomat.”
Ezek szerint hiába. Küldtem kérdéseket a tankerületnek és az Emminek, hogy miért döntöttek így - ha válaszolnak, közzéteszem. De a korábbi esetek alapján nem nagyon fognak, és ami még abszurdabb: maguk az érintettek sem tudhatják meg az okokat. Tavaly még a kormányhoz közel álló Nemzeti Pedagóguskar elnöke is „bosszantónak” nevezte a jelenséget, és azt mondta: „Jó lenne, ha az iskolaigazgatói pályázaton elutasított jelöltek nem egy egyszerű »nemet« kapnának, hanem egy rövid indoklást is.”
Próbáltam felvenni a kapcsolatot az igazgatóval, egyelőre sikertelenül. Így, mivel a pályázati folyamatot precízen dokumentáló iskolai honlapon csak az elutasítás olvasható, egyelőre nem derült ki, hogy Türk pályázatát elfogadták-e, vagy esetleg érvénytelen lett az eljárás. A kiírás szerint mindenesetre július 13. volt az elbírálás határideje.
Türk Lászlót szintén kerestem, két címen is, és remélem, hogy előbb-utóbb megkérdezhetem tőle,
szívesen vezetne-e olyan iskolát, ahol mindenki más igazgatót szeretett volna, és ahol a szülők, a tanárok és a diákok is leszavazták a programját.
Türkről egyébként azt lehet tudni, hogy az Epreskerti Általános Iskola intézményvezető-helyettese, a Nemzeti Pedagógus Kar megyei elnökhelyettese, illetve hogy tavaly megnyerte a debreceni időközi választást, és így a Fidesz-KDNP önkormányzati képviselője lett.
Ekkor játszódott le az emlékezetes jelenet, amikor a győzelmet ünneplő Kósa Lajos felhívta és kihangosította Orbán Viktort, mire az asztalnál ülő fideszesek olyan körkörös hajbókolásba és hálálkodásba kezdtek, hogy beleszédül a néző. Itt részletesen elemeztük a videót, de a két legszebb momentumot kiemelem:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.