A szerdai Magyar Közlönyben megjelent, Orbán Viktor által aláírt kormányhatározat értelmében a kormány nemzetstratégiai jelentőségűvé minősítette az augusztusban életre hívott a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványnak (KESMA) történt felajánlásokat, és ezzel saját kezűleg kivonta a versenyjogi szabályok alól minden idők legnagyobb értékű médiapiaci üzletét.
A múlt héten, néhány óra alatt lezajlott felajánlások nyomán a KESMA-hoz tartozik a komplett megyei lappiac, a Hír TV, az Echo TV, az Origo.hu kiadóvállalata, a Magyar Idők, az Opus Press, a Bors, a Nemzeti Sport, a Lokál, a Figyelő, a Ripost, számos rádióállomás, összesen pedig több mint 450 (az atlatszo.hu kalkulációja szerint összesen 476) médium.
A tranzakció a médiapiac egésze, és különösen annak egyes ágazatai esetében nyilvánvaló, hogy túlzott befolyás összpontosul ezáltal az alapítvány kezében (amit egyébként Orbán Viktor régi harcostársa és a kormánypárt média szinte örökös szakmai vezetője, Liszkay Gábor felügyel, oldalán Bajkai István jelenlegi, és Varga István volt fideszes képviselővel.)
A nemzetstratégiai minősítéssel viszont az így létrejött médiakonglomerátumot sem a versenyhivatal, sem a médiahatóság nem kell vizsgálja. Az indoklásban egyetlen szó áll: közérdek.
Versenyjogilag ennél nagyságrendileg kisebb ügyleteken is évekig szokott problémázni a versenyhivatal. Emlékezetes, hogy 2017 januárjában a GVH és a Médiatanács egyaránt elutasította, hogy az RTL megvásárolja a 24.hu kiadója, a Centrál Médiacsoport üzletrészének 30 százalékát.
Egy hete, november 28-án jelentette a be előbb a Talentis Group, hogy a Mészáros Lőrinc féle Mediaworks megvásárolta Liszkay Gábortól a Magyar Idők és a Karc FM kiadóját, a kormánybarát stróman Heinrich Pecinától a három megyei lapot kiadó Inform Médiát, az Andy Vajna felé Lapcom kiadót, benne a Kisalfölddel, a Délmagyarországgal és a Bors országos bulvárlappal, továbbá Puch Lászlótól a Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó Kft.-t, benne többek közt a Szabad Föld hetilappal.
Az egész csomag ezután ment a KESMA-hoz, és koordináltan követték az ügyletet további felajánlások, így
azaz néhány óra alatt majdnem a komplett kormányzati média egyetlen alapítvány birtokába került.
A központosítást, ahogy arról a 444-en nyár végén először hírt adtunk, eredetileg Orbán azért rendelte el, mert a vállalatok működése pazarló és átláthatatlan volt.
A szerdai határozatban foglalt döntéssel a miniszterelnök egy olyan tranzakciót minősített versenyjogilag érdektelenné, amiben több száz, évi mintegy 60 milliárd forgatlmat bonyolító médiavállalat cserélt gazdát egyetlen nap alatt.
A cégek összesített saját tőkéje a 444 összesítése szerint 20-21 milliárd forint, a foglalkoztatott munkavállalók száma pedig meghaladja a 2800-at.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.