A frankfurti ügyészség több mint 900 ügyfél adatait tartalmazó listát foglalt le, amikor megrohanták a Panama Iratok ügye miatt a Deutsche Bank irodáit még novemberben.
A listán magánszemélyek és elsősorban Németországon kívül bejegyzett jogi személyek szerepelnek. A lista meglétéről nem az ügyészség árult el információkat, hanem egy informátor mesélt a Bloombergnek. A novemberi rajtaütés során a német hatóságok elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy a Deutsche Bank egykori, a Brit Virgin-szigetekre bejegyzett vagyonkezelője milyen szerepet játszhatott a gigantikus pénzmosási ügyben.
Sem az ügyészség, sem a Deutsche Bank képviselői nem kívánták kommentálni a gazdasági lap értesüléseit.
A Panama Iratok néven ismertté vált szivárogtatás alapján úgy fest, hogy a Deutsche Bank egyes alkalmazottai segíthettek az ügyfeleiknek, hogy offshore-vállalatokat hozzanak létre adóparadicsomokban. A 900 nevet tartalmazó listán állítólag olyanok találhatóak, akik igénybe vették ezt a szolgáltatást. A lap informátora szerint a német rendőrség ezen kívül jelentős mennyiségű adatot is lefoglalt a rajtaütés során.
A Deutsche Bank részvényei szerda délután 2 százalékot zuhantak a hírek megjelenése után. A bank papírjai az elmúlt 12 hónapban 51 százalékot vesztettek értékükből.
A házkutatás idején a bank vezérigazgatója, Christian Sewing meglepetésének adott hangot, mint akkor fogalmazott, azt hitték, az ügyet már lezárták 2016-ban, amikor a bank a Panama Iratok megjelenése után szorosan együttműködött a hatóságokkal. A német pénzügyi felügyelet vezetője, Felix Hufeld is arról beszélt egy évvel ezelőtt, hogy a német bankok a Panama Iratok ügye alapján "nagyrészt" betartották a pénzmosás-ellenes létező szabályokat.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.