Két hét múlva mutatják be Amerikában a Cold Case Hammarskjöld című dokumentumfilmet, ami eddig nem ismert vallomásokkal, és a korábbi nyomozások részletes ismertetésével járja körül az ENSZ egykori főtitkárának, Dag Hammarskjöldnek a rejtélyes halálát.
A svéd politikus repülőgépe 1961 szeptemberében, a mai Zambia területén zuhant le, máig tisztázatlan körülmények között.
Hammarskjöld a frissen függetlenné vált Kongó polgárháborús konfliktusában igyekezett közvetíteni, amelyben a gyarmati uralom elleni küzdelem főszereplői estek egymásnak, és 1961 januárjában Csombe kivégeztette Lumumbát.
A Sundance fesztiválon két héttel ezelőtt először vetített dokumentumfilm szerint az ENSZ főtitkárának repülőgépét minden bizonnyal lelőtték, és az elkövető egy bizonyos Jan van Risseghem lehetett, aki később többeknek is beszélt a tettéről.
Risseghem annak idején a Csombe nevével fémjelzett felkelők zsoldjában állt, mint pilóta. A felkelést támogatta egy befolyásos belga bányavállalat is, reménykedve a környék nyersanyagban gazdag lelőhelyeinek kiaknázásában. Nyugati és dél-afrikai zsoldosok sora harcolt a felkelők mellett.
Risseghem Belgiumban született, de a második világháborúban a náci megszállás elől Nagy-Britanniába menekült, ahol katonai pilótának képezték ki, több bevetésen is részt vett a háborúban.
Hammarskjöld halála után felmerült, hogy egy másik gépről lelőtték a titkos küldetésen lévő ENSZ-delegáció gépét, de sohasem bizonyították be, hogy valóban ez történt.
Az új dokumentumfilm összeszedi a nyomozás közben nem elég alaposan kivizsgált nyomokat, és számos tanút is megszólaltat. Risseghem már nincs életben, de egykori kollégái közül van, aki elmondja, hogy meghamisították a végzetes napon a repülési naplóját.
A legfontosabb pedig egy belga nyugalmazott tiszt beszámolója, aki 1965-ben a belga hadseregben ismerkedett meg Risseghemmel, ahol ejtőernyősök kiképzésén dolgoztak. Ő azt állítja a filmben, hogy Risseghem elmondta neki, hogy rálőtt az ENSZ-főtitkár gépére, bár nem tudta, hogy ki utazik a repülőn, csak egy parancsot hajtott végre.
A filmből az is kiderül, hogy Risseghemet izgatta Hammarskjöld halála, és sokat foglalkozott az ezzel kapcsolatos hírekkel. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.