Egy nemzetközi tudóscsoport a területidegen fajok behurcolásának kockázatára figyelmeztet a Current Biology szaklapban megjelent tanulmányában, és azt állítja: károsíthatja az ökoszisztémákat a világ néhány régiójában Kína új selyemútja.
A szakértők szerint jelentős veszéllyel fenyegeti a helyileg honos fajokat és sokszínűségüket az „Egy övezet – egy út” kezdeményezés megvalósítása, a hat javasolt gazdasági folyosóhoz szükséges infrastruktúra kiépítése.
A kutatók, köztük a Kínai Tudományos Akadémia szakértői a hatékonyabb fajvédelmet és a biodiverzitás fenntartását célzó különleges alap kialakítását sürgetik.
Becslések szerint a kezdeményezésben érintett országok területének 15 százalékán nagy a kockázata annak, hogy új gerinceseket hurcolnak be a régióba az emberek és rakományok szállítása közben. Az országok több mint kétharmadában pedig nagyon valószínű, hogy a behurcolt fajok otthon érzik majd magukat.
A veszélyek becsléséhez a tudósok világszerte 14 úgynevezett inváziós gyújtópontot határoztak meg, ahol a fajok behurcolása és megtelepedése különösen könnyen bekövetkezik. Ezek közül több az új selyemút 6 tervezett gazdasági útvonala mentén helyezkedik el.
Az új selyemút kiépítését sok kritika is éri, több helyen ellenállásba is ütközik. A 2017-es tanácskozás után ezért áprilisban újabb csúcstalálkozót rendeznek Pekingben, amire Hszi Csin-ping kínai elnök több magas rangú politikust vár. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.