Az állam a tervezettnél jóval több pénzt tudott kivenni a legjövedelmezőbb cégeinek tavalyi nyereségéből. De ez is kevés volt ahhoz, hogy elhomályosítsák a Mészáros-család sikereit.
Vegyük először az állami mamutokat. A Világgazdaság számolta ki, hogy a tulajdoni arányok alapján melyik 5 cég volt a top állami osztalékfizető:
Az energetikai óriás Mol osztalékának államra jutó részét simán meghaladja az a pénz, amit Mészárosék talicskáztak haza a saját cégeikből. Ezt azért nem egyszerű összeszedni, annyi cégben érdekeltek Felcsút XXI. századi Fuggerei. Nekiláttunk mi is, a 24.hu, a G7 és a hvg.hu is számolt.
Mészáros és családtagjai jelentős osztalékhoz jutott ezekből a cégekből.
A Mészároshoz került Hunguest Hotels is fizetett 550 millió forint osztalékot.
Ezek azok a milliárdok, amik egyszerűbben kibogozhatók. (Mészárosnak van érdekeltsége például a kereskedelmi tévéknek műsort gyártó IKO Holdingban és az közmédia reklámidejét értékesítő Atmediában is. A két cég összesen 2,4 milliárd forintot fizetett ki osztalékként a tulajdonosoknak, de nem lehet tudni pontosan, ebbből mennyi jutott Mészároséknak.)
Vagyis, Mészárosék a cégek szárnyaló bevételeinek, és az ebből megtermelt extraprofitnak köszönhetően simán ki tudtak venni az érdekeltségeikből majdnem 50 milliárd forintot.
Ok, ennek egy része másik Mészáros-cégbe került, nem hazavitték a felcsúti Fő utcába, jelölt vagy jelöletlen bankjegyekben. De tavaly például az is előfordult, hogy utólag kellett beírni a mérleg az R-Kord nevű cég osztalékát, mert az valahogy lemaradt. Pedig 7,5 milliárd forintról volt szó. Kivel ne fordult volna elő, hogy megfeledkezett némi apróról?
Az láthatóan Mészárosékat nem aggasztott, hogy 2019 esetleg nem lesz ennyire jó, a bevételek esetleg a dinamikus növekedés helyett visszaesnek, vagy a haszon apadna. Simán belenyúltak a tartalékba is, ha kevésnek ítélték az éves hasznot.
A Mészáros cégek pedig húznak több vállalkozást is. A miniszterelnök apjának, Orbán Győzőnek a cégei is felbukkanak közbeszerzéseken dolgozó Mészáros-cégek körül.
A Direkt 36 cikkéből derült ki pár érdekesség:
Például egy budapesti csatornázási munkához a Mészáros és Mészáros Kft. kizárólag a Dolomit Kft.-től rendelt aknaelemeket és murvát. Egy másik Mészáros-cég, az R-Kord részvételével zajló hatalmas dél-balatoni vasútfelújításon pedig alvállalkozóként vett részt a Nehéz Kő Kft., az Orbán család szállítmányozással foglalkozó cége.
AZ R-Kord részvételével zajló hatalmas dél-balatoni vasútfelújításon alvállalkozóként vett részt a Nehéz Kő Kft., az Orbán család szállítmányozással foglalkozó cége. A miniszterelnök apjának a cégei is megjelentették a mérlegüket, amiből az derült ki, hogy Orbán Győző májusban 1,35 milliárdos osztalékot vett ki a vastagon nyereséges cégeiből.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.