Egyre nehezebben viseli a kínai Szun Jang a megaláztatásokat, amik azért érik, mert vetélytársai szerint doppingol.
Rögtön az úszó világbajnokság nyitónapján a férfi 400 méter gyors eredményhirdetésén az ausztrál Mack Horton nem volt hajlandó felállni a győztes kínai mellé a dobogóra.
Kedden - miután az előtte végző litván Rapsyst rossz rajt miatt kizárták - a második aranyérmét is megnyerte Szun Jang 200 méter gyorson. Ebben a számban Kozma Dominik 7. lett.
A második éremátadás sem múlt el botrány nélkül. A holtversenyben harmadik helyezett brit Duncan Scott ugyanis ignorálta a kínait, aki ezen annyira felbosszantotta magát, hogy a dobogóra állva ünneplés helyett elkezdett ordibálni a brittel.
Duncan a fotózásra sem állt oda.
A kínai viszont nem nyugodott le, és lefelé menet megvárta a britet, majd ott is azt magyarázta neki felindultan, hogy ő győzött.
De nem győzte meg a britet, aki a medence melletti fotózáson is jó pár méterrel külön állt.
Majd egyszerűen elsétált:
Az ausztrál és a brit úszó viselkedésére az a magyarázat, hogy Szun Jang - akit 2014-ben már eltiltottak tiltott szerek használata miatt, igaz csak három hónapra - újabb doppingügybe keveredett. Csapatának egyik tagja ugyanis tavaly egy ellenőrzés során összetörte az úszótól levett mintát. Ezért egyelőre semmilyen büntetést nem kapott a kínai úszó a nemzetközi szövetségtől, de a doppingellenes világszervezet nem hagyta annyiban a dolgot, és a Sportdöntőbírósághoz fordult. Döntés szeptemberben várható.
Magyar vetélytársa, Kozma Dominik még az első botrányos éremátadás után úgy nyilatkozott, hogy megérti a tiltakozó ausztrált, bár ő felállt volna a dobogóra, mert az neki szól. Kozma nem volt túl jó véleménnyel Szun Jangról:
"Ezt az embert ignorálni kell. Egy szót nem beszéltünk vele soha, ő az egyetlen, akit hárman öltöztetnek, mindig egy másik úszó hozza helyette az akkreditációs kártyáját. Azt gondolom, egész Kína mögötte áll".
A kínai elmaradt büntetését pedig úgy kommentálta, hogy "Ha én kétszer nem jelenek meg, akkor azonnal eltiltanak, nemcsak hat hónapra, hanem legalább két évre. Utána pedig még a szövetség is úgy megbüntetne, hogy az életben soha többet nem tudnék visszatérni".
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.