Új klímajelentést adott ki az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete, azaz az IPCC. A dokumentum nem sok jóval kecsegtet, annak ellenére, hogy a szakmában az IPCC anyagai általában a konzervatívabb elemzések közé tartoznak, a jelentés szerint a alapjaiban változik meg az emberi civilizáció az évszázad végére a klímaváltozás negatív hatásainak köszönhetően. Ez az első IPCC-jelentés, amiben kerek-perec leírják, hogy az évszázad végére több ma még emberlakta sziget is lakhatatlan lesz a tengerszint emelkedése miatt.
Az IPCC szerint a klímaváltozás egyre gyorsul, ennek egyik legfontosabb oka pedig az, hogy az óceánok és tengerek egyre melegebbek, ez a folyamat pedig több kutató szerint már nem is visszafordítható. A jelentés végig gleccserek és a sarki jég olvadására, valamint a tengerszint emelkedésére korábban adott előrejelzéseket, és arra jut, hogy gyakorlatilag mind teljesült, és abból kiindulva, hogy már 20-30 éve tudjuk, hogy nagyon rosszat tesz a bolygónak a klímaváltozás, mégsem tettünk ellene az elmúlt évtizedekben semmit, nem sok jóra számíthatunk a jövőben sem.
A jelentés szerint
Valérie Masson-Delmotte francia klímakutató az IPCC monacói sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy a a tengerek hatalmas hőfelvétele miatt a klímaváltozás már most is visszafordíthatatlan, ha a hatásait esetleg tudjuk is tompítani, mindenképpen fel kell készülnünk a tengerszint emelkedésére, a tengerek savasodására, a tengeráramlaton megváltozására és az ebből eredő szélsőséges időjárásra.
Ebben a században az IPCC szerint egyébként 63 és 110 centiméter között lehet a tengerszint emelkedése, és ha szén-dioxid-kibocsátás visszafogásával arra lehet esély, hogy a jelentésben legrosszabb forgatókönyvként emlegetett szcenáriót elkerüljük. (AP)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.