A Magasles vadászblog szúrta ki, hogy a Nébih frissítette Magyarország interaktív sertéspestis-térképét és eszerint a hatóság Buda teljes területét, illetve Budapest agglomerációjának teljes dunántúli felét úgynevezett "fertőzött területté" nyilvánította. A képen ezt lilával jelölték.
Azon belül látható egy piros vonallal bekerített rész, az ezen belül is kiemelt, úgynevezett "szigorúan korlátozott terület" (SZKT).
Elsőként a 444 írta meg, hogy a múlt héten tömegesen kezdtek elhullani a vaddisznók a Pilisi Parkerdő Zrt budakeszi erdészetének disznóskertjében - ami nem azonos a közismert budakeszi vadasparkkal, bár attól nem esik messze.
Budapest és környéke egyik felének fertőzötté, illetve SZKT-vé nyilvánítása egy rakás különleges szabállyal jár, amiket az országos főállatorvos szabott meg egy idén februári határozatában.
A szabályok egy része komoly terheket ró az otthon disznót tartó magánemberekre.
A fővároskörnyéki fertőzés epicentrumában, a budakeszi disznóskertben a 444 tudomása szerint nem égetéssel vagy megsemmisítőtelepre való szállítással, hanem egy helyszínen ásott tömegsírba való temetéssel szabadulnak meg a rengeteg hullától.
Elég biztonságos ez, tekintetbe véve a sertéspestis vírusának hírhedt szívósságát? - kérdeztem meg a Nébih-től.
Válaszukban elmondták, hogy a mentesítési terv három lehetőséget biztosít a vaddisznóhullák ártalmatlanítására. Alapszabályként fehérjefeldolgozóba kell vinni a dögöket. De ha ez akadályba ütközik, vagy "a járványhelyzet sajátossága indokolja", lehetséges a helyszínen történő elásás, illetve a megfelelően kialakított gödörbe való elföldelés.
"A Budakeszi erdészet körbezárt vadászterületén minden körülmény mérlegelése után az állategészségügyi hatóság ez utóbbi, az adott helyzetben legkisebb járványügyi kockázatot jelentő megoldás mellett döntött. A körbezárt vadászterületen elhullottan talált valamennyi vaddisznótest a zárt területen belül kialakított gödörben kerül megsemmisítésre, ami akár százas nagyságrendű állati testet jelenthet a kert kiürítéséig. A földdel való betakarást megelőzően a testek vírusölő szerrel történő permetezése és a gödör megfelelő mérete alapján ez a módszer további fertőzésveszélyt nem jelent."
Beszéltem olyan vadásszal, aki szerint a gödörbe temetés nem eléggé biztonságos eljárás és szerinte ezért tudott a járvány egy Eger környéki vadaskertből továbbterjedni nyugat felé. A Nébih szerint viszont az elföldelés "engedélyezett és biztonságos megoldás", ezért "a zárt vadaskertek felszámolása során a helyi hatóságok más esetben, így Heves megyében is engedélyezhették gödör létesítését."
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.