Kína megfenyegette a prágai városházát, tovább élezve a cseh főváros és Peking között kitört diplomáciai konfliktust, írja a Bloomberg hírügynökség. A konfliktus azután robbant ki, hogy Prága tavaly novemberben megválasztott, a Kalózpártból érkező polgármestere, Zdeněk Hřib kiállt Tajvan és Tibet függetlensége mellett, majd pedig felmondta a Peking és Prága között 2016-ban megkötött testvérvárosi egyezményt.
Hřib elmondása szerint erre azért volt szükség, mert Peking nem volt hajlandó eltávolítani a megállapodás szövegéből a Tajvan fölötti kontrollra vonatkozó, az 'Egy Kína'-elvet kimondó részt, míg a cseh polgármester úgy látta, hogy ilyesminek nincs helye két város nemzetközi egyezségének szövegében.
A kínai nagykövetség haragosan reagált, Facebook-közleményükben azt írták, hogy a városvezetésnek a lehető leggyorsabban meg kéne változtatnia a hozzáállását, még mielőtt a saját érdekeik sérülnének meg.
A testvérvárosi megállapodás felmondására még rá kell bólintania a prágai közgyűlésnek is. A kínai követség szerint a lépés rombolja a bizalmat Kína és Csehország között.
A prágai polgármester döntése belföldön is tiltakozásba ütközött, mivel az államfő a közismerten Moszkva- és Peking-barát Milos Zeman.
A konfliktus amúgy már tavaly elkezdődött, amikor Hřib nem volt hajlandó kitiltani egy tajvani diplomatát egy találkozóról, amit ő szervezett, hiába követelte Kína, mire válaszul Kínában több zenekar koncertjét is betiltották, mivel a nevükben szerepelt a Prága szó.
Prága amúgy régóta élesen kiáll Tibet ügye mellett is, az egykori államfő, Vaclav Havel még fogadta is a dalai lámát, hiába tiltakozott akkor Peking. Hřib hatalomba lépése után pedig ismét kifüggesztette a tibeti zászlót a városházán, amely Havel elnöksége idején is időnként kikerült.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.