Szerdán meghallgatta Gothár Pétert a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) Etikai Bizottsága, írja Upor László rektorhelyettes az intézmény honlapján. A rendező ellen azért indítottak etikai eljárást, mert kiderült róla, hogy - saját megfogalmazása szerint - „erkölcsileg elfogadhatatlan módon” közeledett egy munkatársnőjéhez a Katona József Színházban.
Az SZFE bizottsági ülésén ott volt egy független szakértő pszichiáter és a fenntartó minisztérium delegáltja is.
Megállapították, hogy egyelőre nem kaptak bejelentést az egyetemen történt esetleges etikai vétségről, de „az egyetem jó hírét, morális integritását ettől függetlenül súlyos károk érték az elmúlt hetekben. A bizottság feladatának tekinti, hogy ennek okait és mértékét megvizsgálja, hatásait lehetőség szerint csökkentse”.
A bizottság a következő ülésen fogja áttekinteni a most is zajló, további meghallgatások eredményeit, majd ez alapján fognak ajánlást tenni az egyetem vezetésének.
A rektorhelyettes hozzátette, hogy
a szerdai ülést csaknem lehetetlenné tette a túlzott médiafigyelem.„A sajtó képviselőinek is be kell látniuk, hogy egy nagy múltú nemzeti intézmény integritásának megőrzése, a magyar színház- és filmművészet felnövekvő nemzedékei képzésének zavartalansága rendkívüli horderejű ügy, tehát nem engedhető meg, hogy a napi bulvárhírek szintjén megfogalmazódó leegyszerűsítő ítéletek befolyásolhassák.
Az egyetemünk rossz hírét keltő alaptalan vádaskodásokkal, rosszhiszemű híresztelésekkel szemben jogi eszközökkel lépünk fel” - írta.
A Katona József Színház november 19-én még Gothár megnevezése nélkül adott ki közleményt arról, hogy „egy szerződéses munkatársuk több esetben is erkölcsi határokat átlépő módon viselkedett a színház dolgozóival”, és hogy kirúgták az illetőt. Másnap Gothár közölte, hogy ő volt az, aki egy évvel ezelőtt „erkölcsileg elfogadhatatlan módon” közeledett egy munkatársnőjéhez. „Pár nappal később bocsánatot kértem és kaptam tőle.”
A Katona levette a műsoráról Gothár egyik rendezését, Máté Gábor színházigazgató pedig interjút is adott róla, miért így kezelték az ügyet. Az SZFE etikai eljárása idején Gothár szünetelteti oktatói tevékenységét.
Gothár Péter Kossuth-díjas, leghíresebb filmje a Megáll az idő.