A koronavírus járvány egyik érdekes melléktünete, hogy megélénkült az ellenségeskedés a Kínai Népköztársaság és a Kínai Köztársaság, azaz Tajvan között.
Tajvanon nagyon korán, nagyon szigorúan intézkedtek a vírus terjedése ellen, és igen látványos eredményt értek el: a 24 milliós országban csak heten haltak meg, és mindössze 440 beteget regisztráltak. Az ország kormánya szerette volna elmondani a tapasztalatait a WHO (az ENSZ egészségügyi szervezete) hétfőn kezdődött online közgyűlésén.
Ám Kínának sikerült elérnie, hogy Tajvan képviselői ne vehessenek részt a megbeszélésen. A pekingi kormány szerint Tajvan nem ország, és ezért önálló államként nem vehet részt nemzetközi szervezetek ülésein. Tajvan egyébként 2016-ig megfigyelőként részt vehetett a WHO munkájában, de Kína akkor kitúrta, mert éppen Kína-ellenesebb elnök került hatalomra a szigetországban.
Az USA kormánya kifejezetten szerette volna, ha Tajvan részt vehet a közgyűlésen, és Washington a mostani fejleményt annak megerősítésének látja, hogy a WHO vezetése úgy táncol, ahogy Peking fütyül. Pont ezért az USA már hetekkel ezelőtt kiszállt a szervezet támogatásából, ami elég komoly érvágást jelent a WHO-nak.
Az USA és Ausztrália egy olyan nyilatkozatot akar elfogadtatni a közgyűléssel, ami kritizálja Kínát a járvány kezdeti eltitkolása miatt. Kína ezt kikéri magának, az ország vezetője szerint teljesen átláthatóan és nyíltan jártak el.
Tajvan közben nem csak a közgyűlésre akart bejutni, hanem felvételi kérelemmel is fordult a WHO-hoz. Kína ez ellen máris szövetségeseket keres, és hongkongi lapértesülés szerint ebben máris partnerre lelt az EU egyik tagjában, Magyarországban, amelynek külügyminisztere a minap ígérte meg, hogy Tajvan felvétele ellen fog szavazni.