Részítéletet hirdetettek csütörtökön a jelenleg börtönbüntetését töltő Vizoviczki László vesztegetési ügyében a Fővárosi Törvényszéken: hét év fegyházra ítélték, feltételes szabadulásra nincs lehetősége, és 108 millió forint pénzbüntetést kell fizetnie. Vizoviczki és hét másik vádlott elismerte a bűncselekményt és nem vitatta a vádat, így tehát lemondott arról, hogy az ügyben bírósági tárgyalást tartsanak - írja az Index. Az MTI szerint az egyikük egy volt tűzoltó százados.
Az ítélethirdetésnek csak az egyik fele volt nyilvános, a másikat zárt ajtók mögött tartották az indoklásban szereplő államtitkok miatt.
A vádiratban az állt, hogy a budapesti éjszaka császára magas beosztású rendőröket vesztegetett meg 2005-ben. (Ilyesmikről részletesen szó volt a 444 Vizoviczkiról szóló, 2016-os cikksorozatában is.) A bűnszervezetben, vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés és más bűncselekmények miatt 22 vádlott ellen indult eljárás. Az Index összefoglalója szerint hét volt rendőrtiszt – öten vezető beosztásúak voltak –, volt tűzoltó százados, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőr főhadnagya, egy önkormányzati köztisztviselő és egy közegészségügyi felügyelő is a vádlottak között van.
Az ügyészség már korábban elrendelte az egyik volt alezredes vádlott letartóztatását, aki ez ellen fellebbezett, de tegnap a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség is kimondta: megalapozottan tartani lehet attól, hogy a volt rendőr alezredes vádlott megszökne, elrejtőzne, a bizonyítást megnehezítené, meghiúsítaná, illetve újabb hasonló bűncselekményt követne el, ezért a legsúlyosabb kényszerintézkedés elrendelése volt indokolt.
Egy másik ügyben egy 2018-as ítélet szintén hét év fegyházzal, illetve 330 millió forint vagyonelkobzással sújtotta Vizoviczki László elsőrendű vádlottat bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmények. Annak a vádnak az volt a lényege, hogy a Vizoviczki által háttérből irányított belvárosi szórakozóhelyek bevételük egy részét eltitkolták és ezzel 2010-2012 között milliárdos nagyságrendű költségvetési csalás valósult meg. A módszer lényege az volt, hogy a vádlottak a fogyasztás egy részét nem ütötték be a pénztárgépbe.
Sarkadi Zsolt nagyszabású cikksorozatából többek között az derült ki, hogy