A tervek szerint idén decemberben kezdődnének a csatlakozási tárgyalások az EU és Észak-Macedónia között, de a bolgár kormány azzal fenyegetőzik, hogy megnehezíti a közeledést.
A bolgárok azt szeretnék elérni, hogy a macedón kormány hivatalosan is ismerje el, hogy a macedónok valójában bolgárok, és bolgárul beszélnek. Korábban Görögország akadályozta Macedónia NATO- és EU-csatlakozását, ők az ország átnevezését követelték, mert egy északi görög tartományt is Macedóniának hívnak. Végül népszavazáson Észak-Macedóniára változtatták az ország nevét.
A bolgár kormány az összes EU-tagállamnak levelet írt, amiben felsorolják a panaszaikat. Szerintük Tito idején a jugoszláv kommunisták találták ki a macedón identitást, és azt, hogy a macedón egy önálló nyelv. A bolgár kormány szeretné, ha a macedón kormány szakítana ezzel a doktrínával, és a hivatalos oktatási anyagokba is bekerülne a bolgár eredet.
A helyzetet különösen érzékennyé teszi, hogy a második világháborúban a németekkel szövetséges Bulgária elfoglalta a jugoszlávoktól Macedóniát, és ez a macedón történetírás szerint a "bolgár fasiszta megszállás" időszaka volt. A bolgárok szerint "felszabadítás" történt.
Az EU egyelőre nem reagált érdemben a bolgár panaszra, de nyugati diplomaták már jelezték, hogy jó lenne, ha a történelmi vitákat a szófiai kormány nem keverné bele a csatlakozási tárgyalásokba. (dw)