November óta a hetente-kéthetente megtartott kormányinfón is ugyanúgy az előre beküldött újságírói kérdésekből szelektálnak, mint az operatív törzs napi tájékoztatóin.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő azzal kezdte a csütörtöki kormányinfót, hogy a koronavírus elleni védőoltással kapcsolatos egészségszakmai kérdéseket továbbítják az operatív törzsnek, hiszen ez az ő területük. Délután az operatív törzs tájékoztatóján egyetlen kérdést sem olvastak fel, mondván, Gulyás Gergely délelőtt már mindenre válaszolt.
Az operatív törzsnek küldött kérdéseinkre jóformán soha nem kapunk választ, a kormányinfón ma kilencből kettő ment át a rostán.
Gulyás erre azt mondta, ha valaki felmegy a Nemzeti Népegészségügyi Intézet (valójában Központ) honlapjára, pontosan megnézheti, milyen sorrendben oltják be a védekezésben résztvevő és a veszélyeztetett csoportokat. „Tehát nem igaz az, hogy ez ne lenne megismerhető.”
A prioritáslistát valóban nyilvánosságra hozták január elején, de ez nem egyenlő a részletes oltási tervvel, a hivatal honlapján is jelzik, pusztán kivonatról van szó. Azon túl, hogy ez is tartalmaz ellentmondásokat, a tömeges oltási terv részleteiről végképp alig tudunk valamit. Fogalmunk sincs, pontosan milyen rendszerben, hol, milyen szakemberek részvételével szervezné a kormány több millió ember oltását, ha lesz elég vakcina.
A háziorvosi rendelőket csak januárban kezdték felmérni, alkalmasak-e oltópontnak. Pedig Orbán Viktor már novemberben azt mondta, hetekkel korábban kidolgozták az oltási stratégiát, karácsony előtt már csak véglegesíteni kellett.
Az oltási terv körüli bizonytalanságot látva különösen meglepő volt, amikor Orbán Viktor december 18-án azt mondta, elegendő oltóanyag birtokában akár egy hétvége alatt mindenkit be tudnának oltani.
Gulyás szavaiból arra következtethetünk, hogy ezt a kormány is túlzásnak tartja. A miniszter azt mondta, „naponta több mint félmillió embert képesek vagyunk beoltani, ezért ha van oltóanyag, akkor 10-12 nap alatt mindenkit, aki ezt igényli, Magyarországon be tudunk oltani”.
Szerinte nagyon optimista számítással 6-7 millió ember kérhetne oltást Magyarországon, de a közvéleménykutatások ennél jóval alacsonyabb számot mutatnak.
További hét kérdésre semmilyen választ nem kaptunk: