Az UEFA nem engedélyezte, hogy szerdán, a Németország-Magyarország Eb-meccs idejére szivárványszínűre világítsák ki a meccs helyszínét, a müncheni Allianz Arenát. Ennek amúgy a stadion üzemeltetője szerint műszakilag semmi akadálya se volna, a helyi városvezetés pedig támogatásáról biztosította az emberi jogi aktivisták javaslatát arról, hogy ekként tiltakozzanak a Magyarországon múlt héten elfogadott, nevében pedofilellenesnek mondott, tartalmában a pedofíliát a homoszexualitással összemosó, a melegjogokat korlátozó új törvény ellen.
Az UEFA döntése annyiban nem meglepő, hogy a szervezet általában is ódzkodik bármilyen politikai véleménynyilvánítástól. Ez még akkor is igaz, ha a minap amúgy pont szivárványos kérdésben engedékenyebbnek mutatkozott: vizsgálta ugyan, de végül nem találta az előírásaival ellentétesnek, hogy Manuel Neuer, a németek kapusa a meccseken szivárványos karszalagot visel. Az UEFA arra jutott, hogy ez olyan általános szimbólum, ami ez esetben nem tekinthető célzottan politikai üzenetnek.
Az UEFA részletes indoklásában arról írt, hogy "a rasszizmus, a homofóbia, a szexizmus és a diszkrimináció minden formája foltot ejt a társadalmunkon", mindazonáltal világnézetileg semleges szervezetként úgy érzik, hogy a jelen kérés abban a kontextusban, hogy a magyar országgyűlés egy döntését kritizálja, nagyon is politikai gesztus, ezért kénytelenek visszautasítani. Ugyanakkor azt javasolták a müncheni városvezetésnek, hogy valamikor máskor - értsd: amikor nem pont Magyarország játszik Eb-meccset a stadionban -, mondjuk a meleg büszkeség napján, vagy a müncheni Pride idején nyugodtan világítsák csak ki a stadiont.
UPDATE 12:01: Szijjártó Péter külügyminiszter természetesen örömmel vette az UEFA döntését. Simon Evans, a Reuters sportriportere szerint azt mondta, "[h]ála Istennek az európai futball vezető köreiben még a józan ész uralkodik, és nem dőltek be ennek a politikai provokációnak. Az UEFA helyes döntést hozott".
(Via Deutsche Welle)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.