A honvédség új szolgálati formával várja azokat a fiatalokat, akik lecsúsztak a felsőoktatási felvételről

hadsereg
2021 július 21., 15:06

Új szolgálati formát indít a Magyar Honvédség – jelentette be a honvédelmi miniszter Budapesten.

Benkő Tibor azt mondta, az önkéntes katonai szolgálatra azon fiatalok jelentkezését várják, akik valamiért csak később kezdik meg felsőfokú tanulmányaikat, és azokét is, akik tanulmányaikat befejezték, de nem szereztek végzettséget, szakképzettséget.

Benkő azt mondta, hogy tavaly az egészségügyi veszélyhelyzetben – csatlakozva a kormány gazdaságvédelmi akciótervéhez – egy speciális katonai szolgálati jogviszonyt hoztak létre azoknak, akik elvesztették a munkahelyüket, így 1500 embernek tudtak segíteni. A speciális önkéntes területvédelmi tartalékosok többsége úgy látta, a honvédség kiszámítható munkahelyet, életpályát jelent, és kb. 40 százalékuk végleges katonai szolgálatot vállalt – mondta.

Hamarosan kihirdetik a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, de a tapasztalatok alapján sokkal többen jelentkeznek felsőfokú intézménybe, mint ahány hely van, így várhatóan sokan nem jutnak be az egyetemre, most elsősorban nekik kívánnak lehetőséget, segítséget nyújtani – mondta a miniszter.

Ahogy korábban a speciális önkéntes területvédelmi tartalékos katonai szolgálat, úgy az önkéntes is ideiglenes szolgálatot jelent, de a 6 hónapos kiképzés alatt és utána lehetőség van jogviszonyváltással, hosszú távon elhelyezkedni a honvédségnél.

Az első tíz Gidrán típusú, támogató feladatú páncélozott jármű átadása a 25. Klapka György Lövészdandár laktanyájában 2021. február 11-én.
photo_camera Az első tíz Gidrán típusú, támogató feladatú páncélozott jármű átadása a 25. Klapka György Lövészdandár laktanyájában 2021. február 11-én. Fotó: Illyés Tibor/MTI/MTVA

A 6 hónapos katonai szolgálat két szakaszból áll. Az első 2 hónapban a résztvevők általános katonai ismereteket sajátítanak el. Ezt a lakóhelyhez közel hajtják végre, és ezalatt az önkéntesek fizetésként a mindenkori minimálbért kapják meg, ami most 167 400 forint.

A második (4 hónapos) szakaszban a résztvevők választhatnak, hogy milyen kiképzést kívánnak folytatni. Választható alapszintű lövészkiképzés, ez esetben az illetmény változatlan marad. Ha viszont valaki műveleti besorolású katonai szervezetnél folytatja szolgálatát, akkor a kiképzése második szakaszában bruttó 219 ezer forintos fizetést kap. Lehetőség van továbbá arra is, hogy valaki jogviszonyváltással szerződéses katonai beosztást vállaljon. Ekkor az érintett katona a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti illetményre lesz jogosult – mondta Benkő.

A kiképzés minden megyében elindul majd, ahol legalább 20-an jelentkeznek. Így tervezetten 20 helyszínen (Budapesten és a 19 megyében) indítanák el a kiképzéseket. Az új típusú katonai szolgálatra azok a 18 és 65 év közötti, magyarországi lakóhellyel rendelkező, büntetlen előéletű magyar állampolgárok jelentkezhetnek, akik megfelelnek az egészségügyi és pszichológiai alkalmassági vizsgálaton. Utóbbi kapcsán a miniszter elmondta: a szerződéses katonai alkalmasságihoz képest egyszerűsített vizsgálaton kell megfelelni.

A miniszter szerint az új szolgálati formát maximum 400 résztvevővel tervezik elindítani, de a jelentkezők száma alapján a későbbiekben még elképzelhető, hogy bővítik a létszámkeretet.

Mottó

Az önkéntes szolgálat mottója: „Bízz magadban, élj a lehetőséggel! Képes vagy a kihívásoknak megfelelni!”

Az új szolgálati formára csütörtöktől augusztus végéig lehet jelentkezni bármelyik magyarországi toborzóirodában vagy az onlinetoborzo@mil.hu címen, további információ a honvedelem.hu/oksz oldalon található.

Kérdésre válaszolva Benkő Tibor elmondta: ez a szolgálat előkészítője is lehet a katonai hivatásnak. Aki ezt a szolgálati formát választhatja, az altisztképzésben vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen is folytathatja a katonai pályáját.

A Magyar Honvédség és Magyarország védelmi képességeit nagymértékben erősíti, ha a különleges jogrendben behívható hadkötelezettek között minél nagyobb arányban vannak, akik rendelkeznek katonai képzettséggel.

Apáti Zoltán, a Magyar Honvédség Tartalékképző és Támogató Parancsnokság parancsnokhelyettese, dandártábornok elmondta: a kiképzések lebonyolításáért a két területvédelmi ezred felel, továbbá a műveleti besorolású katonai szervezetek is bekapcsolódnak a végrehajtásba.

2 hónap gyakorlat

A kiképzés első, 2 hónapos szakaszában a résztvevők gyakorlatot szereznek többek között harcászati, harctéri kommunikációs feladatokban, elsajátítják továbbá az elsősegélynyújtás, a katonai közelharc alapjait is.

Aki az első szakasz után különleges műveleti besorolású katonai szervezetnél folytatja kiképzését, az többek között harckocsizó, ejtőernyős, búvár, vegyivédelmi gyakorlatot is szerezhet.

Aki a feltételeknek megfelel, külön kiképzés után missziós szolgálatra is jelentkezhet – mondta a dandártábornok. Apáti Zoltán azt mondta, akik esetleg az első szakasz után nem kívánják folytatni kiképzésüket, azok is a Magyar Honvédség kiképzett tartalékos állományához tartoznak majd.

Az önkéntes katonai szolgálatra jelentkezők a fizetésük mellett jogosultak lesznek egyenruha-ellátásra, élelmezésre, laktanyai elhelyezésre, továbbá honvédségi egészségügyi ellátásra. Emellett többek között életvezetési tanácsadással, stressz- és konfliktuskezeléssel a résztvevők polgári életben való elhelyezkedését is segítik majd.

A sajtótájékoztató végén a Stefánia Palotában felállított toborzóponton a gyakorlatban is bemutatták az újfajta szolgálatra jelentkezés menetét. (MTI)