„Szeretnék megkérni minden budapesti lakost, hogy a biztonságunk érdekében viseljék a maszkot a közösségi közlekedés járatain. A Fővárosi Önkormányzatnak jelenleg nincs jogköre előírni a maszk használatát, de követve az MTA szakembereinek javaslatait erősen ajánljuk az orr és a száj eltakarását az utazási idő alatt” – írja a Facebookon Karácsony Gergely.
A főpolgármester arról is beszámolt, hogy az idősotthonokban szigorító intézkedéseket kellett bevezetni: „Az ünnepek után, november 2-től azok a bentlakók, akiknek van védettségi igazolványuk, az intézményt elhagyhatják, de a visszatéréskor izoláció vár rájuk a többiek védelmében. Érintésmentes látogatás továbbra is lehetséges védettségi igazolvány bemutatása után.”
Közben a negyedik hullám romló járványügyi adatai miatt újabb kórházakban rendeltek teljes vagy részleges látogatási tilalmat, például a szolnoki kórház zárta be kapuit a látogatók elől bizonytalan időre – írta meg az mfor.hu, ami szerint ezzel már kilencre nőtt a tiltó intézkedést meghozó kórházak száma.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem már előírta, hogy november 2-től a BME belső, „zárt tereiben (tanterem, folyosó, iroda stb.) a szájat és orrot egyaránt takaró maszk viselete kötelező”. „A maszkviselés alól az éppen órát tartó oktató mentesül. A maszkot nem viselő hallgató tanórán, teljesítményértékelésen, vizsgán való részvétele megtagadható” – írják.
Civil szakértői kezdeményezésként több mint 20 egészségügyi szakértő felhívást intézett a lakosság és a kormány felé, határozottan kérve a járványügyi intézkedések szigorítását, széles körű, sok területre kiterjedő intézkedések bevezetését. „Későnek, de soha nem elkésettnek érezzük e döntések meghozatalát!” – írják az orvosok, akik szerint csak az alábbi intézkedések meghozatalával, az eddigi járványkezelésből tanulva csökkenthető az egészségügyi ellátórendszer újabb túlterhelése, „és így elkerülhető az újabb tragédia, ami felé az országunk halad”.
A kormánynak az alábbi 9 pontot javasolják:
Javasolják a 3. oltást azoknak is, akik legalább 6 hónapja megkapták az utolsó oltást
vagy átestek fertőzésen, illetve mindenkinek, akinek bizonyítottan nincs elég
antitestje. „A 60 felettiek, a túlsúlyosak, a krónikus betegséggel élők, a fokozott
kockázatú munkakörben dolgozók számára az ismétlő immunizálás javasolt időpontja a 4. hónap” – írják.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.