Egy cseh bíróság kedden 21 évi börtönre ítélt távollétében egy leszerelt cseh katonát, aki Kelet-Ukrajnában az oroszbarát szeparatisták oldalán harcolt. Az illetékes prágai büntetőtörvényszék Martin Sukupot abban találta bűnösnek, hogy külföldi, szervezett bűnözői csoportosuláshoz csatlakozott. A szökésben lévő férfi jelenleg valószínűsíthetően a kelet-ukrajnai válságövezetben tartózkodik, ahol a hírek szerint családot is alapított.
„Nincs semmi kétség afelől, hogy a vádlott elhagyta a Cseh Köztársaság területét, hogy szeparatista csoportokhoz csatlakozhasson” - hangsúlyozta Silvie Slepicková bíró, felidézve bizonyítékként a Sukup által készített fényképeket és üzenetváltásait. A bíró megemlítette, hogy Sukup eldicsekedett a kitüntetéseivel is, amelyeket „harci érdemeiért és a Donyec-medence felszabadításáért” kapott.
Az 1997-ben a cseh hadseregből leszerelt hivatásos katonát azzal vádolják, hogy 2014 júniusától legalább 2018 májusáig a nemzetközileg el nem ismert donyecki szakadár népköztársaság oldalán harcolt az ukrán kormányerők ellen.
A védelem ugyanakkor közölte: Sukup tagadja az ellene felhozott vádpontokat, amik a védő szerint is főként a közösségi médiában tett, esetleg túlzó, vagy más személyektől származó bejegyzéseken, illetve újságcikkeken alapulnak.
Ez nem az első alkalom, hogy a cseh igazságszolgáltatás kelet-ukrajnai szakadárokhoz csatlakozó személyek ügyével foglalkozik. Nemrég Erik Estu volt cseh katona ellen emeltek vádat terrorizmus miatt, mert csatlakozott a szeparatistákhoz. Estut felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. Tavaly pedig a fehérorosz Aljakszej Fadejt és a cseh Martin Kantort sújtották 21, illetve 20 év börtönnel hasonló vádak miatt.
A prágai legfelsőbb bíróság egyébként a jövő héten tárgyalja Lukas Novácek fellebbezését, akit az egyik alsóbb fokú bíróság húsz évig tartó börtönbüntetésre ítélt, szintén azért, mert a kelet-ukrajnai szakadárok oldalán harcolt.
2018-ban egy volt magyar rendőr két év felfüggesztett börtönt kapott, mert 2015 és 2017 között a kelet-ukrajnai Donyeckben harcolt az oroszbarát szakadárok oldalán az ukrán hadsereg ellen.
Oroszország 2014-ben, a Viktor Janukovics ukrán államfő megbuktatásához vezető tömeges tüntetések után annektálta az Ukrajnához tartozó Krímet. Ezután fegyveres harc robbant ki Kelet-Ukrajnában a Kijevhez hű erők és az oroszbarát szakadárok között. Az ENSZ becslései szerint mintegy 14 ezren veszítették életüket a fegyveres konfliktusban. Moszkva elutasítja azokat a kijevi vádakat, miszerint ő szította volna a konfliktust. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.