Nem lesz egyszerű, ha egyáltalán lehetséges, harcra kész, a háború kimenetelét valóban befolyásolni képes haderőt teremtenie Vlagyimir Putyinnak a múlt szerdán elrendelt „részleges” mozgósítással, véli legfrissebb, szinte teljes egészében a mozgósítás problémáiról szóló elemzésében az Institute for the Study of War (ISW). A sikeres mozgósításnak ugyanis szinte egyetlen feltétele sem adott:
Hagyományosan, bár példa rá az elmúlt évszázadban csak a két nagy világháború idején volt, az orosz hadsereg 2008-ig, amíg tömeghadseregként létezett, a mozgósításra épült. A Szovjetunióban és az Orosz Birodalomban, 1874-2008 között minden évben százezrével hívták be a hadköteles korúakat a hadseregbe, ahol aztán két évet leszolgálva idő és lehetőség is volt a kiképzésükre, illetve az alakulatok összeszoktatására. 2008-ban aztán - részben az amúgy győztes grúziai háború megrázó tapasztalatai alapján - nagy haderőreformba kezdtek, aminek a célja a professzionális haderőre való átállás lett volna. Ennek részeként már csak egy évre sorozták be a sorkatonákat, ennyi idő valójában az alapok elsajátítására elég csak, specializációra, illetve az alakulatok összeszoktatására már kevés, hogy összetettebb, összfegyvernemi műveletek begyakorlásáról már ne is beszéljünk.
Az orosz haderőreform visszásságairól fronthelyzet-sorozatunkban a nyáron már megemlékeztünk. A lényeg röviden annyi, hogy a reform eredményeként papírhadsereget állítottak fel, aminek az alakulatai közel sem voltak úgy feltöltve, ahogy lenniük kellett volna.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.