Előre szóltak a kormánynak, hogy ettől veszélybe kerülhet az egészségügy, mégis megcsinálták

Egészségügy
2022 október 05., 14:30
  • Mostanáig titkolta a kormány, mi alapján szigorította 2020-ban az egészségügyi dolgozók másodállását a magánszektorban.
  • Két évvel a törvény elfogadása után kiadtak egy anyagot, ami állítólag megalapozta a döntést.
  • A szöveg csak röviden tárgyalja ezt a kérdést, figyelmeztetve a kormányt, hogy a túlzott sietséggel veszélybe kerülhet az egészségügy rövid távú működése.
  • Az Orvosi Kamara szerint emiatt hiányzik a kórházakból a nőgyógyászok derékhada.

Egészen a Kúriáig ment az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy ne kelljen elárulnia, milyen tanulmányokra alapozta az egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetését. Ez volt az a törvény, ami 2020 októberében jelentősen megemelte az orvosok fizetését, de egyúttal szigorú feltételeket is szabott.

Szél Bernadett korábbi országgyűlési képviselő a parlamenti szavazás másnapján kérte ki az előzetes hatásvizsgálatokat, amiket arra hivatkozva titkoltak, hogy jövőbeni döntéseket alapoznak meg. Első fokon tavaly júniusban, másodfokon októberben, a Kúrián idén áprilisban mondták ki, hogy nyilvánosságra kell hozni a dokumentumokat. Hónapokon át mégsem hajtották végre az ítéletet.

photo_camera Pintér Sándor belügyminiszter és Kásler Miklós exemberminiszter. Az elmúlt években ők feleltek az egészségügyért Fotó: Máthé Zoltán/MTI/MTVA

Szél ezután a Belügyminisztériumhoz fordult, mivel időközben odatelepítették az egészségügyet. Két évvel a törvény elfogadása után végül kapott egy 43 oldalas szöveget, amiből kiderül, hogy a kormány részben az ellenkezőjét csinálta annak, amit a szakértők javasoltak.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.