A december 9-én kirobbant Katar-gate-botránnyal kapcsolatban már csak az kérdéses, hogy ez lesz az Európai Parlament eddigi történetének legnagyobb botránya, vagy csak egy lesz a strasbourgi intézményt rendre megrázó korrupciós ügyek közül.
Az viszont már biztos, hogy a Katar-gate a széles nyilvánosságnak is bemutatta, milyen súlyos gondot jelent a különböző távoli diktatúrák lobbitevékenysége Európában.
És jó időre elegendő munícióval látta el az EU belső és külső kritikusait.
A botrány azzal kezdődött, hogy pénteken legalább 16 különböző helyszínen akciózott a belga rendőrség. Hogy hol, miért és kik ellen, arról csak részleteket tudni, hiszen egy folyamatban lévő nyomozásról van szó.
Ami biztos:
A belga hatóságok gyanúja szerint bűnszervezetben elkövetett korrupció és pénzmosás történhetett.
Megszállták az Európa Parlament három képviselőjének irodáját. Ketten, Marie Arena és Marc Tarrabella belgák, míg Eva Kaili görög. Hármuk közül csak a legnagyobb halat, az EP alelnökét, Kailit tartóztatták le.
Letartóztatták Kaili élettársát, a szintén az Európai Parlamentnek dolgozó olasz Francesco Giorgit is.
Szintén letartóztatták a korábban EP-képviselő, ma egy NGO-t vezető Pier-Antonio Panzerit és egy másik NGO-vezetőt, Niccolò Figà-Talamancát is.
Luca Visentinit, a Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének (ITUC) főtitkárát is bevitték kihallgatásra, de őt szabadon engedték.
600 000 eurónyi készpénzt, valamint különböző elektronikai eszközöket foglaltak le.
Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság
működését!
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden
moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a
kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg. Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy
döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk,
és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség
és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is
várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol
hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.