Szabó M. István energetikai szakújságíró cikke.
Amikor október végén Szijjártó Péter Washingtonba utazott a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) nemzetközi miniszteri konferenciájára, szokása szerint a kormánymédián keresztül hazaüzent. Aktuálisan arról, hogy mit is kellene elhinni éppen a Paks II. projekttel kapcsolatban.
Az október végi üzenete szerint a Paks II. projekt valójában egy nemzetközi beruházás, amit ennél fogva nem is akadályozhatnak az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók, sem most, sem pedig később.
Azzal érvelt, hogy a fővállalkozó ugyan a Roszatom, de “a blokkok több kritikus fontosságú elemét nyugati nagyvállalatok” szállítják majd. Az amerikai General Electric a turbinát, az irányítástechnikai rendszereket pedig a francia Framatome és a német Siemens konzorciuma fogja beszállítani - mondta, hozzátéve, hogy Washingtonban ezért a GE vezetőivel is találkozik, ahogyan nemrégiben a német cégvezetéssel is tárgyalt, Németországban.
Ahhoz, hogy jól lehessen érteni, amit Szijjártó Péter mondott, érdemes néhány dolgot tisztázni, elsősorban azért, mert a Siemens májusban bejelentette , hogy teljes egészében kivonul Oroszországból és az orosz piacról, ráadásul már több mint egy évtizede deklarálta, hogy kivonul az egész nukleáris iparból is.
Állj mellénk, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.