Váratlanul az Erasmus-pénzek befagyasztása is szóba került péntek reggel Orbán Viktor rádióműsorában. A miniszterelnök azt mondta, hogy a hallgatók „készüljenek ugyanúgy, ahogy eddig készültek, mert ha akartak menni, mehetnek is a jövőben. Tehát az biztos, hogy a magyar diákok semmilyen kárt nem fognak elszenvedni. Magyarország nem hagyja magát. Nem fogjuk megengedni, hogy a diákok kárvallottjai legyenek bármilyen brüsszeli döntésnek. Ez lehetetlen.
Tehát nyugodtan készüljön minden diák úgy, ahogy eddig is készült, ösztöndíjprogram lesz. Majd a brüsszeliekkel erről megegyezünk. Ha meg nem, akkor meg a magyar költségvetés ki fogja ezt fizetni.”
Orbán azzal vádolta meg a forrásokat felfüggesztő Európai Bizottságot, hogy a magyar fiatalokon akartak bosszút állni. „Akinek van gyermeke, az azért azt mondta, hogy »Miféle emberek ezek?«. Tehát most lehet, hogy van egy vita Magyarország meg Brüsszel között meg nem értünk egyet, de micsoda ember az, aki bosszút áll a más ember gyerekén vagy a fiatal nemzedéken? Micsoda dolog ez? Ilyen emberek vannak Brüsszelben, képzelje ezt el. Egy politikai vitát úgy akarnak lerendezni, hogy bosszút állnak a magyar fiatalokon.”
A miniszterelnök szamárságnak nevezte a magyar oktatási rendszerrel kapcsolatban felhozott kifogásokat. „Az, hogy politikusok ülnek egy egyetem kuratóriumában, Nyugat-Európában egy általános gyakorlat. Semmi rendkívüli nincs benne. Nyilvánvalóan kettős mérce van.” Szerinte itt nem az oktatásról van szó, hanem arról, hogy Brüsszel kormányváltást akart, majd feltette a régi lemezt arról, hogy milliószámra akarják beengedni a migránsokat, az LMBTQ-mozgalmak képviselőit engednék be az iskolákba, jogköröket vonnának el, dollárbaloldal. „Brüsszel azzal szembesült, hogy kormányváltást akart, de a magyar nép meg mást szeretett volna. És most mit kezdjen ezzel a kormánnyal. Megpróbál bennünket mégiscsak, a választási eredményektől függetlenül, rászorítani, hogy azt tegyük, amit Brüsszelből helyesnek gondolnak.
Minden konfliktus, ami fönnáll, az Erasmus, az ebben az összefüggésben értelmezendő.”
Az Európai Bizottság egyébként már tavaly novemberben kifogásolta, hogy az egyetemek alapítványi kiszervezésénél politikusokkal és más kormányközeli káderekkel töltötték fel a kuratóriumokat. A kiválasztás szempontjairól 2021 áprilisában maga Orbán Viktor ismerte el, hogy ideológiai alapon történt:
„És értelemszerűen amikor majd ezeket az alapítványokat fölállítjuk, és fölkérjük a kurátorokat, akkor olyan embereket fogunk majd oda felkérni - ez Palkovics miniszter úrnak a tisztje -, akik rendelkeznek ezzel a nemzeti szemlélettel.
És ezért én nem tudok jó szívvel javasolni senkit sem ilyen kuratóriumba, aki egyébként egy internacionalista, globalista szemléletű ember, mert akkor az egyetemeket is ebbe az irányba vinnék el.”
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.