Hétfő hajnalban hazatért az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kutató-mentő csapata Törökországból - adta hírül valamivel fél 2 után az MTI.
Az alakulat február 6-án indult a földrengés sújtotta országba. Az 55 tagú mentőegység - tűzoltók, katonaorvosok és a mentőszolgálat munkatársai - február 7-én kezdte a munkát és vasárnap délig dolgoztak a kárterületen.
17 túlélőt - köztük három gyermeket - mentettek ki és 29 holttestet emeltek ki a romok alól a földrengés sújtotta országban.
A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren többek közt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke fogadta az egységet.
A politikusok rövid beszédeket is mondtak újságírók előtt.
A honvédelmi miniszter például azt nyilatkozta, hogy a magyar ember segít országon belül és országon kívül is, láthattuk ezt a koronavírus idején, az Ukrajnából érkező menekültek esetében és most Törökországban is. Megköszönte a Magyar Honvédség állományának is a segítséget, akik részben a repülőgépekkel a szállításban, valamint a magyar orvosokon keresztül voltak jelen.
Rétvári azt hangsúlyozta, hogy a Hunor és a többi magyar mentőegység veszélyes küldetést teljesített, de mindenki épségben és egészségben hazaért. „Nagy hálával tartozunk nekik, mert a legfontosabbat tették, fizikailag és lelkileg is embert próbáló körülmények között életeket mentettek” - mondta.
Múlt hétfő hajnalban 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Törökország délkeleti részét, közel a szíriai határhoz, amit aztán utórengések is követtek. Már 30 ezer felett van a halálos áldozatok száma, és nincs reális esély, hogy túlélőket találjanak a romok alatt. A legtöbb mentőcsapat már szombaton elhagyta az országot.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.