Izraelben óráról órára nő a feszültség azután, hogy az éjszaka tüntetések voltak a városokban az igazságügyi reform leállítását követelő Yoav Gallant védelmi miniszter menesztése miatt.
A helyzet óráról órára változik, összefoglaltuk a legfrissebb fejleményeket:
Szombaton már Yoav Gallant védelmi miniszter is úgy nyilatkozott: a kormánynak le kell állítania az igazságszolgáltatás megváltoztatásáról szóló törvényhozási folyamatot, mondván, az intézkedések körüli elkeseredett vita veszélyt jelent a nemzetbiztonságra.
Netanjahu válaszul menesztette a miniszterét. Ezt követően tízezrek vonultak utcára, a rendőrség Jeruzsálemben, Netanjahu házának közelében, és Tel-Avivban, egy fontos főútnál is vízágyúkat vetett be a tiltakozó tömeg ellen.
A január 4-én bejelentett igazságügyi átalakítási terv az elmúlt évek legsúlyosabb politikai válságába sodorta Izraelt, miközben tömeges tüntetések söpörtek végig az országon. Ez külföldön is aggodalmat keltett, és komoly gazdasági visszahatásokra figyelmeztettek.
A reform leginkább arról szólt, hogy Benjamin Netanjahu hogyan tudja elkerülni a felelősségre vonást több, régóta húzódó korrupciós ügyben. A tervezet a kormánynak demokráciákban példátlan jogosítványokat adna: nagy befolyása lenne a legfelsőbb bírók kiválasztásánál, valamint egyszerű parlamenti többséggel felülbírálhatna bírósági ítéleteket.
A törvénycsomag első részét már elfogadták, eszerint a legfelsőbb bíróság ezentúl csak akkor függesztheti fel a kormányfőt, ha ő maga bejelenti, hogy fizikai vagy szellemi okokból nem képes ellátni hivatalát. Az intézkedés a korrupcióval vádolt Netanjahut védi. Feleségével 200 ezer dollárnyi ajándékot fogadott el üzletemberektől, amikért cserébe a posztját kihasználva szívességeket tett. Más vádpontok mellett azért is felelnie kell, mert az ügyészség szerint kedvezőbb jogszabályi környezetet ígért a legnagyobb napilapnak, ha hajlandók előnyös színben feltüntetni.
Izraelben a tavaly novemberi választás elsősorban Izrael legbefolyásosabb politikusa, a rendkívül megosztó, 2021 nyara óta ellenzékben politizáló Benjamin Netanjahu jövőjéről szólt. Az általa vezetett nemzeti-konzervatív Likud a választáson kicsit erősödött, ami az előretörő szélsőjobbal és az ultraortodoxok támogatásával már elégnek bizonyult a stabil parlamenti többség eléréséhez. A centrista pártok jó ideje épp a bűncselekmények gyanúja és a per miatt nem voltak hajlandók összefogni Netanjahuval.