A kormány szerda estig elküldte az Európai Bizottságnak (EB) a közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségéről szóló jogszabálytervezetet. A Portfolio értesülései szerint az EB már neki is fogott az értékelésnek. Márciusban még arról volt szó, hogy a tiltás a polgármesterekre nem vonatkozna, mostanra viszont úgy tűnik, változott az EB álláspontja.
Johannes Hahn biztos korábban az mondta, igyekeznek minél gyorsabban kiértékelni a szöveget, hogy az alapítványi működésű egyetemek is csatlakozhassanak az Erasmus-programokhoz és Horizontkutatás-fejlesztési programhoz. A modellváltott egyetemek rektorai márciusban levelet írtak Ursula von der Leyennek, az EB elnökének, melyben elfogadhatatlannak titulálták a bizottság Erasmussal kapcsolatos döntését.
A lap azt írja, az Európai Bizottság kommunikációja szerint már február végén tájékoztatták a kormányt arról, hogy milyen összeférhetetlenségi szabályokat tartanak szükségesnek a közérdekű vagyonkezelő alapítványok esetében. Az ezen szabályokat tisztázó normaszöveget a lap szerint a kormány elküldte. Kormányzati forrásokra hivatkozva azt írják, hogy a korábban ismertnél még szélesebb az összeférhetetlennek vett funkciók köre. A tagsági tilalmat kiterjesztik a „különleges jogállású szervek” vezetőire is.
A szabályok tehát az alábbi hivatalok döntéshozóit érintik:
Bár az EB azt javasolta, hogy az összeférhetetlen személyek lemondása vagy leváltása esetén legalább két évnek kelljen eltelnie, a lap szerint a magyar kormány csak egy évet írt a tervezetbe.