OMSZ-jelentés a Gálvölgyi-ügy miatt: az ilyen esetek alig egynegyedében ér ki a mentő 15 perc alatt

Egészségügy
2023 június 05., 08:19

Pintér Sándor belügyminiszter az úgynevezett Gálvölgyi-ügy miatt belső vizsgálatot rendelt el a mentőszolgálatnál, így a segélyhívások kezelésről is kért adatokat. A jelentés szerint május első másfél hetében közel 25 ezer azonnali-sürgős hívás érkezett a mentőkhöz. Ebből több mint négyezret soroltak azok közé, amikhez azonnal rohamkocsit kell indítani.

Az azonnali ellátásra szorulókhoz országszerte átlagosan az esetek 78 százalékában értek ki 15 percen belül a mentők, az úgynevezett P2-be sorolt segélykérőknek viszont már csak alig valamivel több mint a feléhez – derül ki az Országos Mentőszolgálat Pintér Sándor belügyminiszternek készített jelentéséből a Népszava szerint.

A lapnak egy, az OMSZ belső működését ismerő szakember azt mondta, a P1-be és a P2-be sorolás is azonnal ellátandó feladatot jelöl. Csak az előbbihez orvossal vagy mentőtiszttel dolgozó rohamkocsira van a szükség, az utóbbihoz pedig „elég lehet” a mentőgépkocsi is.

A Népszava úgy tudja, a belügyminiszter által elrendelt vizsgálat óta 25-30 százalékkal nőtt a legsürgősebbnek minősített esetek aránya.

A jelentés szerint 11 nagyvárosban minden P1-es esetben 15 percen belül a helyszínen voltak a mentők, 9-ben viszont csak 80-95 százalékban tudták ezt teljesíteni. Ha ezt nézzük, a legrosszabb esélyei a budapestieknek, a veszprémieknek, a debrecenieknek és a miskolciaknak vannak.

Ha az úgynevezett P2-be sorolnak valakit a tünetei alapján – ahogy az Gálvölgyi Jánosnál is történt –, akkor egyértelműen a Budapesten élők vannak a legnehezebb helyzetben, ahol az ilyen sürgős hívások alig negyedében ér ki a mentő 15 percen belül. Utóbbiaknál átlagosan 36 perc telik el, mire megérkezhet a mentő. Miskolcon sem túl jó a helyzet, ott az esetek alig több mint felében jutnak a normaidőn belül segítséghez.

A Pest megyében élők esélyei a legrosszabbak, ott már csak az esetek alig kétharmadában (63,9 százalékban) ér ki 15 percen belül a rohamkocsi. Ha pedig valakinek „csak” P2-be sorolt azonnali ellátásra volt szüksége, akkor alig harmaduk (31 százalékuk) kapott a vizsgált időszak alatt segítséget negyedórán belül. A jelentésből szerint amíg Budapesten és Pest megyében 100 ezer lakosra 5 mentőautó jut, addig az ország többi területén közel kétszer annyi.

A lassulás okait a mentők azzal magyarázták, nincs elég ember és autó a feladatok zökkenőmentes teljesítéséhez, illetve egyre több orvos és mentőtiszt hiányzik a műszakokból, így nem lehet a sürgős esetekhez elegendő rohamkocsit küldeni.