Az izraeli sajtóban egyre több részlet jelenik meg arról, hogyan kerülhette el a titkosszolgálatok figyelmét, hogy a Hamász ilyen méretű támadásra készül. Az amerika képviselőház külügyi bizottságának elnöke szerdán beszélt arról, hogy Egyiptom 3 nappal a támadás előtt figyelmeztette Izraelt, de az izraeli vezetés ezt tagadta. Most a Haaretz arról ír, hogy a támadás előtt éjszakán a Hamász lehetséges gyakorlatáról tárgyalt kétszer is egymással a belbiztonságért felelős Shin Bet és a katonai hírszerzés, de ennek ellenére mégsem rendeltek el fokozott készültséget a déli területen.
A Shin Betnél ezeket gyenge jelzéseknek minősítették, amikből nem lehet következtetéseket levonni a jövőre vonatkozóan. Ugyan egy emberrablási akció miatt kiküldtek egy kisebb egységet délre, de további lépéseket nem tettek, úgy látták, a további lépésekkel várhatnak reggelig. Ez a kiküldött belbiztonsági egység hajnalban össze is csapott a kerítésen áttörő Hamasz fegyvereseivel, az egyik tagjuk megsebesült.
Ugyanakkor a biztonsági szolgálatok azt állítják, hogy a vezetőik már hónapokkal a háború kirobbanása előtt figyelmeztetni akarták Benjamin Netanjahu miniszterelnököt. Már júliusban voltak hírek arról, hogy Herci Halevi vezérkari főnök levélben figyelmezette a miniszterelnököt arra, milyen károkat okozhat a hadseregnek, ha a tiltakozások ellenére a kormány átveri a bírósági reformot. Voltak hírek arról, hogy a tartalékos állománynak a 13 százaléka csatlakozott egy olyan szervezethez, ami szolgálatmegtagadással fenyegetőzött a törvény elfogadása esetén.
A vezérkari főnök pedig arra figyelmeztette Netanjahút, hogy a konszenzus nélküli, egyoldalú törvényhozás a parancsnoki lánc átpolitizálódásához, valamint a tisztek nyugdíjazási hullámához vezethet, ami esetleg még a katonák sorozását is befolyásolhatja a közelgő augusztusi bevonuláskor. De a miniszterelnök ezt nem vette figyelembe. A csütörtöki cikkében egyébként Yuval Noah Harari is épp ezt a populista politikát okolta a katasztrófáért.