Ukrajna Szilícium-völgye? A magyarok száma zuhan Kárpátalján, a gazdaságot viszont beindította a háború

külföld
2023 december 12., 15:10
  • Kárpátalja lakosságának zöme évszázadok óta a szláv etnikumhoz tartozik.
  • Így zuhant a régióban élő magyarok száma és aránya.
  • Belső menekültek százezrei Kárpátalján.
  • Hogyan és miért lőtt ki a megye gazdasága a háború kezdete után?
  • A csempészet felfutásától az Ukrajna Szilícium-völgye jelenségig.

Nagyon sokan el sem tudják képzelni Kárpátalját innen, a Kárpát-medencéből, amelynek földrajzilag az a terület is része. Azt hiszik, hogy Kárpátalja „magyar”, amelyre mindig ráront a mindenkori többség, és hogy a „magyar” jelenti az ezeréves történelmi múltat és a népességet is. Volt azonban két világháború, amelyeket Magyarország elveszített, és amelyek eredményeként a régió új államalakulatok fennhatósága alá került.

Ezzel még kifejezettebbé vált, ami már a megelőző évszázadokban is egyértelmű volt: a népesség zöme itt a szláv etnikumhoz tartozik

Kárpátalja összlakossága az utolsó szovjet népszámlálás időszakában, 1989 környékén érte el az 1,25 milliót, ez nagyságrendileg nem változott 2022-ig. A szovjet időszakban a magyarok lélekszáma 150 ezer körül volt, a régión belüli arányuk 1989-ben 12%-nál járt. Az eddigi egyetlen ukrajnai népszámlálás, a 2001-es alkalmával a számok nagyságrendileg hasonlóak voltak.

Akkorra már megindult Ukrajna népességének jelentős csökkenése, de a magyarok azon kevés etnikumhoz tartoztak, amelyek lélekszáma nem zuhant, köszönhetően annak, hogy a roma lakosság körében nagyfokú volt a hajlandóság a magyar identitás vállalására. Ezt láthatták azok is, akik „megdöbbentek” 2022 elején, szembesülve az orosz invázió elől Magyarországra menekülő népesség körében a magyar romák számával.

De hányan is vannak a kárpátaljai magyarok?

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.