Búcsúzunk
Most napirenden kívüli felszólalások, és interpellációk következnek.
Ezzel közvetítésünket lezárjuk, négy után pedig külön-külön cikkekkel érkezünk a parlament döntéseiről.
Most napirenden kívüli felszólalások, és interpellációk következnek.
Ezzel közvetítésünket lezárjuk, négy után pedig külön-külön cikkekkel érkezünk a parlament döntéseiről.
Orbán azokhoz szólt, akik most a jobboldalt támadják a kegyelemi ügyben. Felhívná a figyelmet az alapvető tényre: a pedofil bűnelkövetőt „mi zártuk börtönbe”. Orbán szerint ezt azért kellett nekik megtenniük, „mert önök nem zárták be”.
Számonkérte, hogy az igazgatót 20 évig a helyén hagyták, vele szemben vizsgálatot pedig nem végeztek. Ezzel az emberrel szemben 2011-ben megindították az első rendőrségi eljárást, majd nem törődtek bele és másodjára is megindították a vizsgálatot, mondta Orbán. A pedofil bűncselekményt elkövető igazgatót „önök először kinevezték, majd otthagyták. (...) A 10-es kormányváltást követően mi börtönbe zártuk” – mondta Orbán.
A miniszterelnök szerint most azért beszélnek erről, mert 2023-ban Novák Katalin ennek az embernek kegyelmet adott, ami szerinte azonban nem volt helyes döntés.
Az ellenzékiek bent maradnak.
A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté következik.
Kocsis szerint sokat elmond az ellenzéki képviselőkről, hogy egy orosz állampolgárról 1 perces néma csenddel emlékeztek meg, de a szemkilövető Gyurcsány egyik 2006-os áldozatáról nem.
Kocsis ezután hosszasan sorolta, mit nem szavazott meg az ellenzék az elmúlt években. Többek között a 2021-es gyermekvédelmi törvényt és a kereshető pedofilnyilvántartást sem támogatták az ellenzéki képviselők.
De azt elhallgatta az ellenzék, hogy a bicskei igazgatót Demszky Gáborék nevezték ki, és négyszer erősítették meg pozíciójában. Kocsis szerint V. János az ellenzék embere volt 20 évig.
Kocsis szerint Novák és Varga vállalta a felelősséget a tetteiért. Bezzeg Varju László nem vállalja, a DK-s képviselő szerinte egy bűnöző. A füstgránátot hajigáló Fekete-Győr András sem látja be, hogy a tetteknek nincsen következménye.
„Szégyelljék magukat" - zárta felszólalását Kocsis.
Orbán a kormánypárti frakcióknak köszöni, hogy a Navalnij ügyben megőrizték a nyugalmukat. A fideszes képviselők ugyanis nem álltak fel egy perc csöndre, mikor a parlament Navalnijról emlékezett meg. „Sovinisztáknak a magyar parlamentben nem jár tisztelet” – mondta Orbán.
Gyurcsány szerint vannak dolgok, amiktől undorodunk: „egyik ember a póktól, másik a békától”. De van, amitől szerinte minden normális ember undorodik. Ilyen a pedofília, és azok, akik a pedofilokat mentegetik.
Gyurcsány szerint Orbán Magyarország első pedofil barát miniszterelnöke. A volt miniszterelnök számon kérte a kormánypárti politikusokon a keresztény hitet.
„Az özvegyet vagy árvát ne nyomorgassátok. Ha sanyargatjátok őket, hozzám kiáltanak” - idézte Gyurcsány a Bibliát, majd azzal folytatta, hogy az Úr meghallja a kiáltásokat, és lesújt azokra, akik nyomorgatnak. Gyurcsány azt mondta, imádkozni fognak, hogy azért ilyen súlyos büntetést az Úr ne mérjen a kormánypárti politikusokra.
Gyurcsány nem látja a Fidesz politikusaitól a bűnbocsánatot. Szerinte mostantól az emberek undorodva néznek a kormánypártra.
A KDNP frakcióvezetője, Simicskó István következik.
Simicskó szerint a baloldali képviselők nem a miniszterelnök beszédére reagáltak. Bedő Dávid ráadásul a tiszteletet sem adja meg a parlamentnek, mert pólóban szólt a miniszterelnökhöz. Gelencsér Ferenc bezzeg más stílust vitt. Ezt a megjegyzést az idősebb jogán teszi Bedőnek.
Szerinte az ellenzéki képviselőknek nincsen joguk kritizálni a kormány gyermekvédelmi intézkedéseit, mert nem szavazták meg Kocsis Máté gyermekvédelmi törvényét. Kíváncsi, hogyan szavaznak majd az új, még szigorúbb törvényről.
Elmondta, hogy a KDNP támogatja Sulyok Tamás elnökké választását. Többek között azért, mert személye feddhetetlen.
Svédországgal kapcsolatban voltak belső vitáik, ezt nem tagadja. A svédek támadták Magyarországot. Elvárták, hogy a miniszterelnökük jöjjön el Magyarországra, és tárgyaljon Orbánnal. Ez megtörtént, a Gripeneket üdvözlik.
Azonban a jövőben sem tűrik el, hogy mások diktáljanak Magyarországnak. Az ukránokat is őszinte, keresztényi szeretetből támogatják. Szolidárisak a háború áldozataival.
MSZP-től Tóth Bertalan megnézte a kiindulópontot: „Ön és a kormánya Magyarországot gazdasági válságba sodorta”. Tovább sorolta:
Szerinte a jelenleg kialakult morális válság rámutat arra, hogy a Fidesz nem alkalmas az ország vezetésére. Elmondta, hogy a Fidesznek nem maga a kegyelem volt a probléma, hanem csak az, hogy nyilvánossá vált. Tóth szerint nincs az országban senki, aki elhinné, hogy Orbán ne tudott volna az elnöki kegyelemről. A botrány szerinte csak tünete a rendszerhibáknak.
Toroczkai László, a Mi Hazánk frakcióvezetője következik.
Toroczkai szerint Orbán képmutató rendszert épített fel. Szerinte a Fidesz öt területen is egy gyékényen árul a baloldallal.
Az első ilyen a globális nagytőke kiszolgálása. A Fidesz gazdaságpolitikája oda vezetett, hogy a magyar dolgozók mediánjövedelme uniós szinten sereghajtóvá vált. Toroczkai szerint még az adót is megadóztatják, a nyereséget pedig például az Orbán Balázshoz tartozó MCC-hez viszik.
Toroczkai arról beszélt, hogy a Fidesz megnyitotta a határokat a vendégmunkások előtt. Emiatt magyarokat bocsátanak el, helyükre pedig külföldieket vesznek fel.
Végül arról beszélt, hogy a svéd NATO-csatlakozással kapcsolatban a Fidesz mindenkit átvert. A Gripen vadászgépeket nem kapjuk, hanem sok pénzért vásároljuk.
Toroczkai szerint az is önmagáért beszél, hogy Orbán támogatta Ukrajna uniós csatlakozását és finanszírozását is.
A Jobbiktól Lukács László György szólalt fel, aki szerint helyesen Novák Katalin lemondása helyes volt, bár lemondhatott volna korábban is. Arról beszélt, hogy a jelenlegi hatalmi berendezkedés fenntarthatatlan, amit a kegyelmi ügy is megmutatott. Lukács szerint a bizalom megingott az elnöki pozícióban, ezért a Jobbik közvetlen államfőválasztást szeretne.
Lukács beszélt „a magyar munkahelyekért folyó háborúról”. Olcsó ázsiai migránsmunkások tömegéről beszélt, akik Lukács szerint tömegesen jönnek Magyarországra, és alacsonyan tartják a magyarok bérét. Szerintük ez fenntarthatatlan, a Jobbik számon kérné a vállalatokat, hogy ne külföldiekkel, hanem magyarokkal töltsék fel a munkahelyeket, és adjanak tisztességes fizetést.
Ungár Péter, az LMP frakcióvezetője szólalt fel.
Ha nem sikerül a gyermekvédelmi dolgozók bérét érdemben emelni, akkor nem tesznek semmit a gyermekvédelemért. A bérszínvonal miatt nem találnak új kollégákat, a szakma a csőd szélén áll. Akkor tudjuk őket megbecsülni, ha érdemi béremelést kapnak. A választópolgárok onnan fogják tudni, hogy komolyan veszik-e az ügyet, ha látják a béremelés