Lemondott Ariel Henry, Haiti miniszterelnöke. Henry Haiti regionális vezetőivel folytatott találkozója után jelentette be a lemondását – írja a BBC. A miniszterelnök nincs is hazájában, ez a találkozó is Jamaicában volt, azt megelőzően pedig Puerto Ricóban töltötte a napokat a kormányfő.
Azért rekedt külföldön, mert Haitit épp káoszba borítják a bűnöző csoportok. Egy hete például felfegyverzett helyi bűnbandák átvették az ellenőrzést a Haiti nemzetközi repülőtér felett, és azóta is elszaporodtak az erőszakos esetek. A bandák ellepték a főváros, Port-au-Prince utcáit, és megtámadták az egyik börtönt, hogy több ezer rabnak segítsenek megszökni.
Henry 2021 júliusa óta vezette az országot, azóta, hogy Jovenel Moïse korábbi elnököt meggyilkolták. Választás nélkül, elvileg ideiglenesen vette át a hatalmat, de többször elhalasztotta a választásokat, mondván, hogy előbb a biztonságot kell helyreállítani.
A fővárosban, Port-au-Prince-ben és a környező régióban egy hónapja rendkívüli állapot van érvényben, a kijárási tilalmat pedig meghosszabbították. Henry lemondását már napok óta várták. A karibi országokat tömörítő Caricom-csoport világossá tette álláspontját, miszerint Henryt a haiti stabilitás akadályozójának tekintik, és hogy le kell mondania, hogy megkezdődhessen az átmeneti tanács létrehozása.
„Szeretném megköszönni a haiti népnek a lehetőséget, amelyet kaptam. Arra kérek minden haiti lakost, hogy maradjanak nyugodtak, és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a béke és a stabilitás a lehető leggyorsabban visszatérjen” – mondta leköszönő beszédében az eddigi miniszterelnök.
A következő választásokig – ismét átmenetileg – felállítanak egy tanácsot, ami átveszi Haiti irányítását. Az utcákat uraló bandák most azt követelik, hogy a hatalom megosztásáról szóló bármilyen új megállapodásnak ők is részesei legyenek. Az is várható, hogy amerikai forrásból egy ENSZ által támogatott, 1000 fős biztonsági erő érkezik majd a karibi országba, hogy megpróbálja helyreállítani a rendet.