Európa a leggyorsabban melegedő kontinens

klímaváltozás
április 22., 16:39

A két vezető klímafigyelő szervezet, a Kopernikusz Intézet és az ENSZ Meteorológiai Világszervezete hétfőn tett közzé egy jelentést, amely szerint Európa hőmérséklete a globális átlag csaknem kétszeresével emelkedik. A szervezetek arra figyelmeztetnek, hogy ez következményekkel járhat emberi egészségre, a gleccserek olvadására és a gazdasági tevékenységre nézve.

A jelentés szerint a legutóbbi ötéves átlagok azt mutatják, hogy a hőmérséklet Európában jelenleg 2,3 Celsius-fokkal haladja meg az iparosodás előtti szintet, míg globálisan ez a szám csak 1,3 Celsius-fok. A Kopernikusz Intézet korábbi beszámolói szerint március volt zsinórban a 10. hónap, amelyben megdőlt a melegrekord.

A jelentésben foglalkoztak a hőmérsékletemelkedés emberi szervezetre gyakorolt hatásával is, mely kapcsán megjegyezték, hogy a hőséggel összefüggő halálesetek száma nőtt az elmúlt években. Valamint tavaly több mint 150 ember vesztette életét közvetlenül viharokkal, árvizekkel és erdőtüzekkel összefüggésben. Az időjárással és éghajlattal összefüggő gazdasági veszteségek költségét 2023-ban több mint 13,4 milliárd euróra becsülték.

A jelentés szerint a szélsőséges időjárás hőhullámokat, erdőtüzeket, szárazságot és áradásokat okozott, és a magas hőmérséklet hozzájárult a gleccserjég elvesztéséhez a kontinensen, beleértve az Alpokat is, amely az elmúlt két évben a gleccserjege 10 százalékát veszítette el.

A jelentésben arról is írnak, hogy a kontinens országainak megvan a lehetősége arra, hogy olyan irányzott stratégiákat dolgozzanak ki, amelyek felgyorsítják a megújuló energiára való átállást. Példaként említik, hogy a kontinens villamosenergia-termelésének 43 százalékát megújuló forrásokból állította elő tavaly, szemben az előző évi 36 százalékkal. (Euronews)

Kiemelt videóink