Ukrajnában dől el, hogy Európa milyen nagyhatalom lesz, és milyen áron

háború
április 28., 07:10

2022 februárja óta folyamatosan terítéken van, hogyan lehet megoldani az orosz-ukrán háborút, külföldi és hazai szakértők szólalnak meg a kérdésben nap mint nap. Ők jobbára politikai megfontolásokból indulnak ki, de a konfliktus megoldása kapcsán érdemes a katonai kérdéseket is figyelembe venni.

Az orosz győzelem közép-hosszú távon igazán probléma

Oroszország 2023 ősze óta egyértelműen átvette a hadászati szintű kezdeményezést a háborúban. Mára mindenki számára világossá vált, hogy a tüzérségi lőszerek és a légvédelmi eszközök ukrajnai hiánya miatt az orosz haderő folyamatosan tűzfölényben van. Az oroszok gyakorlatilag légi és tüzérségi tűzhenger mögött lassan, de folyamatosan haladnak előre. Mindeközben iszonyatos veszteségeket szenvednek, nem ritka, hogy két-három hetet küzdenek egy kis falu melletti dombgerincért, amiért feláldoznak 3-400 főt és 20-30 páncélost. Ennek a lassú haladásnak az az oka, hogy az ukrán haderő nagy hangsúlyt fektet a harcászati csapásmérő drónok alkalmazására, így a saját vonalaik előtt megjelenő orosz támadókra súlyos csapásokat tudnak mérni. Ezzel a módszerrel azonban az ukránok nem képesek sem az orosz tüzérséget, sem az orosz légierőt semlegesíteni, ahhoz már a nyugati országok által küldött lőszerekre és rakétákra van elengedhetetlen szükség.

Csernihiv 2024. április 17-én, orosz légicsapás után.
photo_camera Csernihiv 2024. április 17-én, orosz légicsapás után. Fotó: Valentyn Ogirenko/Reuters

De mi történik, ha Oroszország győz? Tudva és elismerve azt, hogy az „orosz győzelem” tartalma sem egyértelmű, az egyszerűség kedvéért képzeljünk el egy olyan helyzetet, hogy Oroszország a jelenleginél is nagyobb területeket foglal el Ukrajnából, és rá tudja kényszeríteni Ukrajnát arra, hogy a területi változásokat elismerje és lemondjon a nyugati integrációról.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.