Oroszország elkezdte a taktikai atomfegyverek alkalmazására kiképző hadgyakorlatát Ukrajna közelében

külföld
május 21., 19:50

Elkezdődött a taktikai nukleáris fegyverek előkészítésére és alkalmazására kiképző hadgyakorlat első szakasza Oroszországban – közölte az orosz védelmi minisztérium.

„Az Oroszországi Föderáció Fegyveres Erői Legfelsőbb Főparancsnokának parancsával összhangban az Oroszországi Föderáció Fegyveres Erői Főparancsnokságának vezetésével a Déli Katonai Körzetben megkezdődött a nem stratégiai nukleáris fegyverek előkészítésével és alkalmazásával kapcsolatos kérdéseket gyakorlatilag feldolgozó hadgyakorlat első szakasza” – állt a közleményben.

A tárca szerint az orosz déli katonai körzet rakétaalakulatai az Iszkander műveleti-taktikai rakétarendszer rakétáinak indítására való felkészülést gyakorolják. Az orosz légierő légi egységeinek személyzete speciális töltetekkel, köztük hiperszonikus Kinzsalokkal szereli fel a repülőgépeket, és indul járőrözni.

Az orosz védelmi minisztérium 2022. február 19-én, Ukrajna lerohanása előtt öt nappal közzétett videójának egy képkockáján egy MiG-31-es hasára erősített Kinzsal rakéta látható.
photo_camera Az orosz védelmi minisztérium 2022. február 19-én, Ukrajna lerohanása előtt öt nappal közzétett videójának egy képkockáján egy MiG-31-es hasára erősített Kinzsal rakéta látható. Fotó: orosz védelmi minisztérium/AFP

A déli katonai körzet központja Rosztov-na-Donuban van, ami Ukrajnával határos, és magában foglalja az ország Oroszország által megszállt egyes részeit.

Az orosz védelmi minisztérium május 6-án jelentette be: Vlagyimir Putyin elnök utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát, hogy készüljön fel egy ilyen hadgyakorlatra. Ennek célja a tárca szerint az érintett egységek személyi állománya és felszerelése reagálási készségének fenntartása, valamint az orosz állami területi integritás és szuverenitás biztosítása. A tájékoztatásban kitértek arra, hogy a hadgyakorlat egyben válasz azokra a „provokatív kijelentésekre és fenyegetésekre”, amiket egyes nyugati tisztségviselők Oroszországgal szemben tettek.

Orosz hivatalos személyek ezzel kapcsolatban rámutattak: a francia elnök nem zárta ki annak lehetőségét, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába, ha Oroszország áttöri a frontot, és Kijev ilyen kéréssel fordul hozzá, a brit külügyminiszter pedig lehetségesnek nevezte, hogy az ukrán hadsereg brit fegyverekkel csapásokat mérjen orosz területre.

Putyin május 9-én bejelentette, hogy a gyakorlat második szakaszához Fehéroroszország is csatlakozik. A manővereknek három szakasza lesz. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök azt közölte akkor, hogy fehérorosz katonák a harmadik alkalommal fognak részt venni ilyen gyakorlaton.

Moszkva 2023-ban telepített taktikai atomfegyvereket Fehéroroszországba, megtartva felettük a teljes körű ellenőrzést. A lépés bírálatokat váltott ki Nyugaton, amire Moszkva azzal vágott vissza, hogy az amerikai nukleáris megosztási (Nuclear Sharing) programban az USA atomfegyvereket telepített olyan NATO-országokba, amelyek nem rendelkeznek ilyenekkel.

A RIA Novosztyi orosz hírügynökség szerint Európában és Törökországban száz taktikai nukleáris robbanótöltet található. A B61-3 és B61-4 bombákhoz való 0,3 és 50 kilotonna közötti robbanóerejű tölteteket hat bázison tárolják Belgiumban, Németországban, Olaszországban, Hollandiában és Törökországban. Lengyelország többször jelezte: kész amerikai atomfegyvereket befogadni a területén.

Putyin gyakran hivatkozott Moszkva nukleáris arzenáljára az ukrajnai invázió első napjaiban, és többször megígérte, hogy minden szükséges eszközt bevet Oroszország védelmére. Később úgy tűnt, hogy mérsékli a retorikáját, miután állítólag kínai tisztviselők meggyőzték, hogy hagyjon fel a nukleáris fenyegetésekkel, de nemrég figyelmeztette a NATO-országokat, hogy nukleáris háborút kockáztatnak, ha csapatokat telepítenek Ukrajnába. Március közepén egy interjúban kijelentette: Oroszország csak abban az esetben kész atomfegyvereket bevetni, ha az orosz állam léte forog kockán, vagy ha sérülhet az ország szuverenitása és függetlensége. (Guardian, MTI)