A Gellérthegy egyik utolsó zöld telkeként jellemzik azt a nagyjából tízezernégyzetméteres területet, ahol a tervek szerint hétfő reggel elkezdi a bontási munkálatokat fővállalkozóként a miniszterelnök kötélbarátja, Garancsi István cége, a Market Építő Zrt. Első körben a talajfelszín fölötti épületekkel kezdik.
Gazdag előéletű telekről van szó, melynek sorsáról először a múlt héten kaphattak részletesebb tájékoztatást a telket övező társasházak lakói. A küszöbön álló bontási munkálatok miatt ugyanis lakossági fórumot tartottak, ahol képviselte magát a Market Asset Management Zrt egyik kollégája is. Ez a cég a Market cégcsoport ingatlanfejlesztési leányvállalata, amely májusban a Körszállót is megvette, és honlapján az óriási bizniszt hozó Dürer-parkot is nagy projektjei között emlegeti. A cég képviselője a fórumon azt mondta, hogy a Market Asset Management a múlt év végén szerezte meg a területet cégvásárlással, a telek ugyanis korábban az Egészségsziget Kft. tulajdonában állt, ezt a céget vették meg, így lett az övék a szokatlanul nagy területű telek is.
A Gellért szállóval szomszédos telket a Kemenes utca, a Kelenhegyi út, a Mányoki út és az Orlay utca övezi, déli részén majdnem a Bartók Béla útig nyúlik le.
A fórumon kiderült, hogy lakóingatlanokat akarnak létrehozni, köztük lesz olyan, ami prémium minőségű, és az épületek száma attól függ, hogy mire kapnak engedélyt. Az a terv, hogy a nagyjából egyhektáros területet fel fogják osztani, emiatt viszont minden részre külön engedélyeztetésre lesz szükség. Fel kellett venniük a kapcsolatot az örökségvédelmi hivatallal is, mivel ezen a területen, az Orlay utca felőli részen található a Gellért egykori fűtőháza, ami műemlékvédelmet élvez. A cégnek egyelőre nincs ötlete ennek hasznosítására.
A lakógyűlésen többször elhangzott a Market részéről, hogy még csak koncepció szinten vannak meg épületek, konkrét tervek még nincsenek. Ennek ellenére a területrendezési munkálatok elkezdődtek a közelmúltban. Mivel zöld telekről van szó, és a már leirtott bokrok mellett több nagy fa is található az egyhektáros területen, ezért a lakók jogosan tartanak attól is, hogy az építkezés egy pontján fákat kell majd kivágni. A Market képviselője azt mondta, hogy fakivágásra nem kértek engedélyt, szeretnék megőrizni a telek intim hangulatát a leendő lakók számára. Az önkormányzat és később a cég is megerősítette kérdésünkre, hogy egyelőre nem kértek fakivágási engedélyt, bár utóbbi megjegyzi: „kivágási engedély szükségessége és tartalma csak a tervek véglegesítése és a fakataszter kiértékelése után, a szükséges szakemberek bevonásával állapítható meg.”
A telekre vonatkozó építési szabályzatot amúgy 2020-ban szigorították, ennek értelmében a telekre építhető épületek összterülete negyedére csökkent, míg a zöldfelület minimális mértéke négyszeresére növekedett, 15%-ról 60%-ra. Vagyis jelentős természetrombolást nem lehetne végezni, elvileg.
Ami magát az építkezést illeti, az újbudai önkormányzat is úgy tudja, hogy az építtetők három beépítendő telekre akarják felosztani a területet. Az információik szerint:
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!