A gyaloglásra nem gondolunk úgy, mint magyar sikersportra. Mindig van az olimpián néhány versenyzőnk, de ők általában a 30-40. hely körül fejezik be a versenyt. Aranyérmesünk nincs is az olimpiai gyaloglószámokban, két érmesünk viszont van: Róka Antal 1952-ben harmadik, Kiss Antal 1968-ban második lett, mindketten 50 km-es gyaloglásban.
A tokiói játékokon már csak az 50 km-es gyaloglás volt az egyetlen versenyszám, aminek nem volt női megfelelője. Ez, valamint a csökkenő nézettség az oka, hogy az 50 km-es férfi gyaloglás helyett jön a maratoni gyalogló vegyes váltó. Egy magyar páros is lesz, Oláh Barbara és Venyercsán Bence. Oláhnak ez a harmadik olimpiája, Venyercsánnak az első, de a második szám, amiben rajthoz áll: az elsőben 20 km gyaloglásban a 46. helyen végzett.
Taekwondóban a 2000-es sidney-i olimpia óta osztanak érmet. A magyar Salim József rögtön az 5. helyen végzett, de utána huszonegy évet kellett várni egy hasonlóan szép eredményre: unokaöccse, Salim Omar Gergely is ötödik lett. Azóta első magyarként felnőtt világbajnoki címet szerzett, így éremesélyesként vághat neki a versenynek. Saját elmondása szerint a legnagyobb favorit az olasz címvédő, Vito Dell'Aquila, de már többen legyőzték őt a mezőnyből. „Szerintem mindenki odaérhet a dobogóra, de nyilván az a célom, hogy én nyerjem meg az aranyat” – mondta júliusban a Nemzeti Sportnak.
Egyébként taekwondóban a hozzánk közeli országok közül a volt Jugoszlávia utódállamai jeleskednek, a horvátok 5, a szerbek 4, az észak-macedónok egy érmet szereztek a sportág viszonylag rövid olimpiai történelme alatt.
Salim Omar Gergely súlycsoportjának döntője 19:40-kor kezdődik.
Az 1976-os olimpia óta kajak-kenuban mindig nyertek aranyérmet a magyar versenyzők. Alighanem a párizsi olimpián sem lesz másképp, még akkor sem, ha Kozák Danuta hatszoros olimpiai bajnok kimaradt a keretből. A 37 éves sportoló a közösségi médiában kifogásolta a szövetségi edző, Csipes Ferenc viselkedését, aki később bocsánatot kért, amit Kozák elfogadott.
Szerdán érmeket még nem osztanak, az előfutamokban viszont bőven vannak esélyes versenyzőink.
A 28 éves Kozák Luca akár döntős is lehet, ha kijön neki a lépés. Hatalmas bravúr lenne, tekintve, hogy a mezőny erős, sok tehetséges síkfutó is átnyergelt erre a számra a könnyebb érvényesülés reményében. Kozák a tokiói olimpián nem tudta befejezni az elődöntőjét. A 31 éves K erekes Grétától az is bravúr, hogy kijutott élete első olimpiájára.
Az olimpiákon 1972 óta rendezik meg ezt a számot, és magyar versenyző még soha nem jutott döntőbe. Amúgy elődjében, az 1932-ben debütáló 80 méteres gátfutásban sem.
Nem minden nap történik olyan, mint Losonczi Dáviddal. A 24 éves magyar a 2023-as belgrádi világbajnokság döntőjében tusolta a török Ali Cengizt, de ezt a helyszínen a bírók nem adták meg. Két hónappal később korrigált a nemzetközi szövetség, Losonczit is győztesnek nyilvánították. A versenyző célja Párizsban az aranyérem, mi is az egyértelmű éremesélyesek között számoltunk vele.
A tokiói olimpián nem volt magyar versenyzője a súlycsoportnak, 2016-ban Veréb István a 13. lett. Veretesebb magyar eredményekért évtizedeket kell visszamenni ebben a súlycsoportban: Tunyogi József 1932-ben, Gurics György 1952-ben, Kovács István 1980-ban jött haza bronzéremmel az olimpiáról.
Egy, a számmal kapcsolatos sporttörténelmi érdekesség: a tokiói olimpián egy lövőezüst és -bronz után Myles Amine szerezte meg San Marino harmadik érmét, egy bronzot a 87 kilogrammos birkózásban. Az ország előtte soha nem nyert érmet olimpiai játékokon. Az anyai dédszülei révén San Marino-i, valójában amerikai születésű Amine most is ott lesz.
Az elődöntők este negyed 7-kor kezdődnek, a döntő csütörtökön lesz.
Vadnai Jonatán a hatodik helyen jutott be az ILCA 7 (korábban Laser) hajóosztály keddi éremfutamába, amit szélhiány miatt szerdára halasztottak. Vadnai egy jó futammal a 3. helyre is feljöhet, de a legrosszabb esetbe a 8. helyre is visszacsúszhat. Az időjárás nem kegyes a versenyhez, nemcsak kedden, már hétfőn sem tudtak vízre szállni a versenyzők szélcsend miatt.
Magyarország 2008-ban, Olaszország 1992-ben nyert utoljára olimpiai bajnokságot férfi vízilabdában, az örökranglista élén viszont ez a két válogatott áll 17, illetve 11 éremmel.
A két válogatott életében az idei év kivételes volt, ugyanis a szerdai negyeddöntő már a hatodik meccsük lesz, ilyen valószínűleg még soha nem volt a sportág történelmében. Az öt idei meccsből kétszer győztünk, az egyik a 2024-es Eb csoportmeccsén volt, a bronzmeccsen viszont visszavágtak az olaszok. A vébén a csoportban ugyan 15-14-re legyőztük az olaszokat, de minket a negyeddöntőben megállítottak a franciák, az olaszok viszont csak a döntőben kaptak ki a horvátoktól.
Az olimpián az olaszokat a görögök verték az utolsó meccsen, a magyarok viszont két vereséget is szenvedtek, a spanyoloktól és az ausztráloktól.
Az idei tornát látva amúgy meglepetés lenne, ha az előző két olimpiát megnyerő szerbek megvédenék címüket. A negyedik helyen jutottak tovább, a tokiói döntőt megismételve a görögök ellen játszanak. A másik két negyeddöntő: USA–Ausztrália, Horvátország–Spanyolország. Továbbjutás esetén ez utóbbi meccs győztese ellen játszunk. Egyik sem könnyű ellenfél: a horvátok vb-címvédők, a spanyolok az utolsó négy világbajnokságon mindig dobogón voltak.
Az esti atlétikai döntők időpontja:
A férfi kézilabda nélkülünk folytatódik. A negyeddöntős program: