Meglátszik az eredménye a kötelező akciózás kivezetésének: idén júliusban 4,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. Ez az idei inflációs csúcs, az eddigi legmagasabb a májusi 4 százalék volt.
Júniushoz viszonyítva átlagosan 0,7 százalékkal emelkedtek az árak, a járműüzemanyagok 3,8 százalékkal drágultak, olvasható a statisztikai hivatal csütörtöki közleményében.
Az infláció a várakozásoknál magasabb lett, aminek több összetevője van. „Az üzemanyagok árának várt megugrásán túl is tartalmazott egyedi kiugró tételeket, amik miatt jóval a szezonális trend felett alakult a havi átárazódás” – fogalmazott Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.
A szakember szerint a várt feletti infláció „most különösen nem jött jókor”, hiszen a múlt heti rosszabb amerikai munkaerőpiaci adatok miatt felélénkült a befektetők körében a kockázatkerülési attitűd, és érzékenyen reagálhatnak minden, a vártnál rosszabb adatra.
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője is azt emelte ki, hogy „a havi szinten erős infláció számos tétel érdemi áremelkedéséből tevődött össze”, és első helyen azt említette meg, hogy „január óta nem látott mértékben drágultak az élelmiszerek”, de kitért arra is, hogy „érdemi drágulás volt a tartós fogyasztási cikkek esetében, amely az elmúlt hat hónap legmagasabb dinamikája”. A szakértő arra számít, hogy most két enyhébb infláció hozó hónap jön „elsősorban az emelkedett bázis következtében”, majd októbertől „már érdemben 4 százalék felett lehet az adat”.
Az inflációs jelentés részleteiből kiderül: az élelmiszerek ára egy év alatt mindössze 2,7 százalékkal nőtt, de nagy szórással. A cukor 46,3, a liszt 12,4, a sertéshús 10,7, a csokoládé és kakaó 10, az éttermi étkezés 8, a gyümölcs- és zöldséglé 7,1, az étolaj 6,5, az alkoholmentes üdítőitalok 5,5, a tej 4,8 százalékkal került többe, mint egy évvel korábban. A tojás ára viszont 14,7, a tejtermékeké 8, a száraztésztáé 7,6, a kenyéré 4,6 százalékkal csökkent.
A szolgáltatások 9,1 százalékkal drágultak, ezen belül például a lakbér 11,7, az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 10,1, a sport- és múzeumi belépők 8,3, az üdülési szolgáltatás 5,6 százalékkal került többe.
A háztartási energia ára 4,5, ezen belül a vezetékes gáz 9,3, az elektromos energia 2,1 százalékkal csökkent, a tartós fogyasztási cikkekért 0,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Ez utóbbin belül a használt személyautók ára 7,4 százalékkal csökkent, az újaké 6,3 százalékkal nőtt. A gyógyszerek 6,5, az üzemanyagok 6 százalékkal drágultak.
Havi alapon átlagosan 0,7 százalékos volt a drágulás, ezen belül az üzemanyagárak 3,8 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek 0,6 százalékkal, az idényáras termékek nélkül 1,2 százalékkal drágultak júliusban az előző hónaphoz képest.