Még az Antarktiszon is rendkívül hosszú hőhullámot észleltek

klímaváltozás
augusztus 14., 17:13

Még az Antarktiszon, a világ leghidegebb földrészén is rendkívül hosszú hőhullámot észleltek a mostani déli féltekei télben – állapította meg a British Antarctic Survey.

Thomas Caton Harrison, a brit sarkkutató intézet munkatársa az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy júliusban a földrész átlaghőmérséklete 3,1 Celsius-fokkal volt magasabb az évszaknak megfelelőnél. 1979 óta jegyzik az adatokat, azóta az 1981-es után ez volt a második legmelegebb július a déli kontinensen.

Az amerikai Maine állam egyetemének adatai szerint a napi átlaghőmérséklet -34,68 és -28,12 Celsius-fok között ingadozott július 15. és 31. között. A legutóbbi rendelkezésre álló adat alapján augusztus 7-én az áltaghőmérséklet -26,6 Celsius-fok volt.

Az Antarktisz északi részén, a Weddell-tenger egy része és a Maud királyné föld között húzódó területen júliusban a hőmérsékleti anomália a 10 Celsius-fokot is elérte. De Thomas Caton Harrison szerint nem is ez, hanem elsősorban a hőhullám hossza a rendkívüli.

photo_camera Illusztráció: Brusini Aurélien/hemis.fr via AFP

A Nature Geoscience tudományos folyóiratban júniusban publikált egyik tanulmány szerint a kutatók úgy vélik, újabb mérföldkőhöz érkezhettünk: az Antarktisz jégtakarói kiszámíthatatlan ütemben olvadnak az óceánok melegedése miatt.

Az óceánok melegedése mellett nő a vízszintjük is, amit az vált ki, hogy az Antarktiszon mostanra gyorsabb lett a jégolvadás, mint a jégképződés, és ez a szintemelkedés világszerte fenyegeti a part menti lakosságot. (MTI)

Kiemelt videóink