A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter a kínai külügyminiszterrel, Vang Jivel egyeztetett New Yorkban a májusban létrejött megállapodások végrehajtásáról, az európai-kínai kapcsolatrendszer alakulásáról, illetve a béke érdekében hozandó globális politikai lépésekről.
„Magyarország a jó példa arra, hogy a civilizált kelet-nyugat együttműködés milyen komoly gazdasági hasznokat tud hozni. Én azt gondolom, ha az Európai Unió drámaian romló versenyképességét javítani akarjuk, akkor az úgy nem lehetséges, hogy közben Kínára riválisként tekintünk, és nem kínai-európai együttműködést építünk, hanem egyfajta európai-kínai konfrontációt teremtünk. Az Európai Uniónak egyértelműen az lenne az érdeke, hogy az együttműködését fejlessze Kínával, és ne konfrontációt hozzon létre” – mondta Szijjártó, aki rossz ötletnek nevezte a kínai elektromos autóipari vállalatokkal szembeni vámok bevezetését az Európai Bizottság részéről. Szerinte ez egyértelműen hátrányosan érintené az európai gazdaságot is.
Szijjártó azt mondta, szerinte megalapozatlan döntésről van szó, és Brüsszelben az európai autógyártók érdekeire hivatkoznak, de ezek a vállalatok közben szerinte „kézzel-lábbal” tiltakoznak a vámemelés ellen, mert az nekik is komoly károkat okozna, ugyanis ők is jelen vannak a kínai piacon.
„Azt pedig mi Magyarországon jól látjuk, milyen szorosan működnek együtt a nyugat-európai és a kínai autóipari vállalatok éppen az elektromobilitási stratégiájuk végrehajtása tekintetében. Tehát Magyarország ellenzi a vámokat, ellene fog szavazni a vámok bevezetésének, és reménykedünk, hogy a következő években civilizált, nyugodt és kölcsönös tiszteletre alapuló gazdasági együttműködés tud majd megvalósulni Kínával” – mondta a külügyminiszter.
Ezek után arról beszélt, hogy „különösen nagyra becsüljük a Kínai Népköztársaság törekvését a béketeremtésre”, illetve hogy „nagyra becsüljük a kínai-brazil kezdeményezést, amely egy béketerv formájában jelent meg”.
„Nagyra becsüljük azt, hogy Kína gyakorlatilag vezeti a globális békepárti többséget, és Magyarország a jövőben is mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a globális békepárti törekvések sikerrel járjanak, és ennek érdekében a Kínai Népköztársasággal továbbra is szorosan működünk majd együtt. Az erre vonatkozó törekvését a kínai kollégám is megerősítette, így egy abszolút kölcsönös tiszteleten alapuló és kölcsönös előnyökkel járó együttműködésnek nézünk elébe Magyarország és Kína között a jövőben is” – fejezte be Szijjártó. (MTI)