A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz (NMHH) július 26-a és 29-e között nyolc állampolgári bejelentés érkezett az M4 SPORT közszolgálati televíziócsatorna július 26-án 19 óra 28 perckor sugárzott műsorszámával kapcsolatban, amelyben a médiaszolgáltató a 2024-es párizsi olimpia nyitóünnepségét közvetítette élő adásban, olvasható az NMHH közleményében.
A ceremónia egyik jelenetében sokan Leonardo da Vinci Utolsó vacsoráját (vagy annak paródiáját) vélték felfedezni, amin Jézus a keresztre feszítés előtti utolsó vacsoráját fogyasztja el az apostolok körében, és bejelenti, hogy kész feláldozni magát az emberiség bűneiért. A jelenetben a nyitóünnepségben viszont drag queenek, egy transznemű modell és egy meztelen, kékre festett férfi is feltűnt, ami megdöbbenést keltett katolikus egyházi körökben, mert szerintük „a kereszténységen gúnyolódik”. Arról, hogy soha ennyi embernek nem volt még véleménye az olimpiai nyitóünnepségről, ebben a cikkünkben írtunk.
Az NMHH megállapította, hogy „a médiatörvény közérdekű célként tekint a társadalom számára kiemelten nagy jelentőséggel bíró események televíziós közvetítéséhez való széleskörű, nyilvános hozzáférés biztosítására. Ilyen eseménynek minősülnek az olimpiai játékok is.”
Mint írják, az aktuális olimpiai játékok, valamint az azok nyitó- és záróünnepségét bemutató műsorszámok nem saját gyártású és nem is más által gyártott, akvirált produkciók, így az első, élőben megvalósuló közreadás alkalmával a médiaszolgáltatók csupán közvetítési joggal rendelkeznek. A műsorszámot nem a közszolgálati médiaszolgáltató készítette, az általa üzemeltetett médiaszolgáltatás csupán közvetítő közegként szolgált a sportesemény szervezője és a közönség között.
Tehát:
„A médiaszolgáltató a műsorszám közvetítése során nem gyakorolhatott hagyományos értelemben vett szerkesztői tevékenységet annak ellenére sem, hogy több jelenet sok néző számára ízléstelen, rémisztő vagy tiszteletlen volt, illetve később globális felháborodást keltett. A váratlan eseményekre legfeljebb a műsorvezetők részéről érkező ellenpontozással volt lehetősége reagálni, ahogyan ez meg is történt a közvetítés során. Mindezek alapján a Médiatanács nem indított eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.”